Günümüzde okula başlama yaşının çocukların gelişiminin hızlı olması ve becerilerinin artması sebebiyle erkene inmiştir. Bu durumla birlikte anne babaların kaygı seviyelerinde artış gözlemlenmektedir.
Ebeveynlerde kaygıya sebep olan başlıca sebepler ebeveynlerin çocuklarına karşı mükemmel anne-baba olma istekleri, çocukları için seçtikleri okula henüz güven duyamama, günlük stres ve zaman yönetimidir. Peki bu kaygıları en aza indirmek için anne babalar ne yapabilir?
 
MÜKEMMELİ SAĞLAMAYA ÇALIŞMAKTAN VAZGEÇİN
Anne babalar her zaman çocukları için en iyisinin olmasını, çocukların istediği her şeyin yapılmasını ve mükemmel ebeveynler olmak için oldukça çaba sarf ederler. Fakat bu süreçle uğraşmaktan aslında olması gereken temel ihtiyaçları ve çocuklarıyla geçirebilecekleri gerçek zamanı kaçırmış olurlar. Bunun yerine çocuğunuzun belirlenmiş kurallar ve sınırlar içerisinde onlara tercih hakkı sunarak yol almak hem sizler için hem de çocuğunuz için daha keyif verici ve sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte çocukların anne baba sınırlarını ve kurallarını görmeleri onları daha güvende ve mutlu hissettirecektir.
 
ANAOKULU SEÇİMİNDE GÜVENEBİLECEĞİNİZ BİR YER SEÇİN
Anaokulu seçimi anne babalar için her zaman zorlayıcı bir süreç olmuştur. Bu durum pandemi süreciyle birlikte daha da karmaşık hale gelmiştir. Ailelerin okul seçimi yaparken öncelikleri genellikle güvenebilecekleri bir okul olmasıdır. Anne babaların seçtikleri okula güvenmesi hem çocukların huzurlu ve mutlu gelmesini hem de ailelerin kaygılarının azalmasında büyük öneme sahiptir. Bu sebeple bizlerde okulumuza kayıt olan velilerimizin güvenini sağlamak önceliğimizdir. Anne babalar olarak huzursuz olduğunuz veya güven duymadığınız tüm konuları okulunuzla görüşmeniz hem sizin kaygılarınızın hem de çocuğunuzun kaygılarının azalmasında oldukça etkisi olacaktır.
 
GÜNÜNÜZÜ PLANLAYIN VE MUTLAKA KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN
Günlük akıştaki iş temposunun ve evde yapılacak işlerin yoğun olmasıyla birlikte anne babaların gün içerisindeki stresi oldukça fazladır. Bu durumla birlikte aileler geri kalan tüm zamanlarını çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına göre düzenler ve çocuklara göre şekil alırlar. Bu durum hem ebeveynlerin streslerini arttırır hem de çocuklarıyla kaliteli vakit geçirememelerine sebep olur. Günlük akıştaki stresi ve kaygıyı azaltmak için önceden gününüzü planlayabilir ve iş bölümü yapabilirsiniz. Bununla birlikte gün içerisinde mutlaka kendinize ayırabileceğiniz bir zaman diliminin olmasına dikkat etmelisiniz. Kendinize ayıracağınız zaman dilimi ve günü planlama hem günlük stresinizi azaltacaktır hem de çocuğunuzla olan ilişkinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
 
Psk. Dan. Duygu TONGUÇ
MİA Ataşehir -Okul Psikoloğu
 
 
 
 
 
 
 
 

Arkadaşlarınızla paylaşın!