Bir çocuğun tatlı sesiyle söylediği “Teşekkür ederim!” kadar içimizi ısıtan bir şey yoktur. Çocuğumuz sürekli sözümüzü kesmek yerine “Affedersin anne” dediğinde de gururla gülümseriz. Kibar davranışlar çok güzeldir! Ama bu davranışlar gerçekten de bu kadar önemli mi? Kesinlikle evet! Kibar davranışlar, kibar sözlerden daha fazlasıdır. Çocuklarımızın başkalarına saygılı, kibar ve düşünceli olmayı deneyimlemelerine imkan verirler – bunların tümü, çocukların iyi bir arkadaş olmalarına ve etrafında olmaktan hoşlandığımız türden bireyler olmalarına yardımcı olur.
Çocuğunuza kibar davranışlar öğretmek ister misiniz? İşte bazı ipuçları!
1. DOĞUMDAN BAŞLAYIN.
Doğumdan itibaren ‘‘Teşekkür ederim’’ gibi basit kelimeler kullanmaya başlayın. Bu kelimeleri sık sık söyleyin ve çocuğunuz konuşmaya başlar başlamaz bunları kullanmaya teşvik edin.
2. İYİ BİR ROL MODEL OLUN.
Çocuklar dünyadaki en iyi taklitçilerdir ve çocuğunuzun gördüğü en önemli etkileşim sizinle onun arasındaki etkileşimdir. Size bir oyuncak uzattığında ona (bebekken bile) coşkuyla teşekkür edin. Anaokullarında  öğretmenlerin olumlu davranışları onaylamak için sıklıkla teşekkür etmeleri çok önemlidir. Örneğin: ‘‘Bu kadar iyi dinlediğiniz ve öğle yemeği için ellerinizi yıkamaya geldiğiniz için teşekkür ederim.’’. Büyüklere not: Aceleniz olsa bile anaokulu döneminde oyun saatini bölmek zorunda kaldığınızda özür dilerim demeyi unutmayın!
3. DUYGULARIN FARKINDALIĞINI GELİŞTİRİN.
Kibar insanlar, diğer insanların nasıl hissettiklerini dikkate alırlar. Kendi duygularınızı basit bir dille açıklayarak çocuğunuzun duygu farkındalığını geliştirin. ‘‘O oyuncağa ulaşamadığın için öfkeleniyorsun, daha iyi hissetmen için onu alacağım’’ diyebilirsiniz. Çocuğunuz yaklaşık 18 aylıkken başkalarının duyguları hakkında konuşmaya başlayın.  Anaokulu programlarında öğretmenler çocuklarla kitaplardaki karakterler, duygular hakkında harika sohbetler yaparlar. bunu evde de uygulayabilirsiniz.
4. YARDIMSEVER YETİŞTİRİN
Çocuğunuza size yardım etmesi için bol bol fırsat verin – ve yardım ettiğinde memnuniyetinizi gösterin. Bu, mutfak lavabosuna boş bir bardak getirmek kadar basit bir şey olabilir. Çocuğunuzla size yardım ettiğinde nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun ve bir fırsat gördüğünüzde, başkalarına yardım teklif etmesi için onu cesaretlendirin.
5. DÜRTÜ KONTROLÜ ÜZERİNE ÇALIŞIN
Bir çocuk, dürtülerini nasıl kontrol edeceğini öğrenmeden önce (bilmeyerek) kibar olmaktan uzak olabilir. Örneğin bir oyuncak isterse, onu ablasının elinden kapabilir. Çocuğunuz iki yaşına geldiğinde, en azından bazen, sizin yardımınızla dürtülerini kontrol etmesini bekleyebilirsiniz. Onu ‘‘ Şu an arkadaşın o oyuncakla oynuyor. Senin sıran gelene kadar bu yapbozla oynayabilirsin.’’ diyerek cesaretlendirebilirsiniz. Böylece anaokuluna başladığında diğer çocuklarla uyumlu oyunlar oynamasının da temellerini atmış olursunuz.
https://www.kindercare.com/content-hub/articles/2016/november/the-true-meaning-of-thank-you-how-to-teach-heartfelt-manners-to-your-kids
Çeviren
Psikolog Elif BAYRAKTAR
MİA Emirgan – Okul Psikoloğu

Arkadaşlarınızla paylaşın!