Soğuk algınlığı ve nezle mevsimiyle gelen burun akıntısı, öksürük ve ateş anne baba için de çocuk için de keyifli bir şey değil. Genelde bu belirtiler sonbaharın ortalarına doğru düzenli olarak ortaya çıkar ve bu dönem martın ortalarına kadar sürebilir. Fakat iyi haber şu ki; kendinizi ve anaokulu çağındaki çocuklarınızı bu istenmeyen misafirlerden korumak için basit yöntemler var.
Aşağıdaki soğuk algınlığı/nezle kovucu yöntemler çocuklardan yetişkinlere her yaşta işe yarıyor.
El yıkama: Artık demode olmuş el yıkama yöntemi çok büyük bir değişikliğe neden olabiliyor. Özellikle burun akıntılarının arttığı, öksürüğün yayıldığı ve etrafta daha fazla mikrobun bulunduğu dönemde bu yıkama biçimi hastalığın ve virüslerin yayılmasını kayda değer biçimde azaltıyor. Anaokulu çağındaki çocuğunuzu özellikle yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten sonra, dışarıda oynadıktan sonra ellerini düzenli olarak yıkamaya yönlendirin. Şu ipuçlarını vermeyi unutmayın:
Ilık, akan suyla birlikte sabun kullanın
Elleri sert bir biçimde ovalayın
Elin her tarafını bilekler, tırnaklar dâhil olmak üzere yıkadığınızdan emin olun
Eli iyice durulayıp kurulayın
Dinlenin: Gripten kurtulmak için mutlaka dinlenmeniz gerekiyor.  Eğer çocuğunuz hastalanırsa mutlaka evde dinlenmesine özen gösterin ve anaokuluna mutlaka göndermeyin. Orda hem dinlenemeyecek hemde diğer çocukları hasta edecektir.
Öksürüğü doğru bir şekilde kapatmak: Çocuğunuza öksürüğünü kapatmayı öğretmek harika fakat bir adım ileri gidin ve ellerini kullanmadığından emin olun. Birlikte öksürüğünü kolllarıyla kapatması için alıştırmalar yapın – mikropları ellerinden uzak tutacak ve başkalarına da bulaşmasını önleyecek bir alışkanlık!-.
Teması sınırlandırın: Özellikle soğuk algınlığı ve nezle döneminde ailenizin nezle belirtileri gösteren insanlarla temasını sınırlandırmaya çalışın. Bu zor çünkü bazen nezle basit bir soğuk algınlığı gibi durabilir fakat mümkün olduğunca bundan kaçınmaya çalışın. Ayrıca aile üyelerinin hastayken anaokulunda, işte değil de evde olduklarından emin olun.
Aşı olun: Nezle hafife alınacak bir şey değil ve grip aşısı buna karşı en iyi önlem gibi görünüyor. Bu yüzden Amerikan Pediatri Akademisi’nin tavsiyeleri 6 aydan büyük herkesin yıllık grip aşısı olması gerektiği yönünde.

Arkadaşlarınızla paylaşın!