Çoğu zaman, bir ailenin bir okulu ziyaret ederken kafasında çok sayıda soru vardır, özellikle de bu onların çocukları ile ilgili ilk deneyimleriyse. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu süreç zorlayıcı olabilir.
Anaokulu ararken sık sık ortaya çıkan ortak bir konu sağlık ve güvenliktir. Anaokulu araştırırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli konular  vardır.
Güvenlik ve Şeffaflık  Politikaları
Okul Sağlığı ve İlk Yardım Eğitimi
Gıda ve Alerji Yönetimi
Okulda Hastalığın Önlenmesi
Dezenfeksiyon ve Hijyen
Rehberlik
ANAOKULUNUN GÜVENLİK VE ŞEFFAFLIK POLİTİKASI
Kapıda ve okulun içinde kamera sistemi var mı ?
Çocukların ön kapıyı içeriden açmaması için önlem alınmış mı ?
Bırakma ve alma prosedürleri ayrıntılı ve tutarlı mı?
Aile dışında çocuğu  almak isteyen ziyaretçiler nasıl teslim alıyorlar?
Şeffaflık ve her zaman açıklık  politikası var mı? İstenildiğinde sorun ya da çözüm paylaşılmak istendiğinde rahatlıkla yönetimle görüşülebiliyor mu ?
 
ANAOKULU SAĞLIĞI, GÜVENLİĞİ VE İLK YARDIM
Okul personelinin  acil durum eğitimi ve ilk yardım sertifikaları  olup olmadığını sorabilirsiniz.
Herhangi bir acil durum için uygun şekilde eğitildiklerinden emin olmak için düzenli olarak aldıkları eğitimler olup olmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz?
 
GIDA VE ALERJİ YÖNETİMİ
Çocuğunuzun bir gıda alerjisi varsa,  anaokuluna kaydolmakta tereddüt edebilirsiniz. Okulun  tüm alerjileri yönetmek için sağlam politika ve prosedürlere sahip olduğunu ve bu konuları çok ciddiye aldıklarını onaylayın. İşte anaokuluna sormanız gereken bazı sorular:
Gıda alerjileri nasıl ele alınır?
Anaokulu, tüm çocukların doğru yiyecekleri (sıvılar ve katılar) aldıklarını nasıl doğrular?
Sağlıklı beslenme ve menü konusunda ki politikaları nedir ?
Okul fındık,fıstık tarzındaki kuruyemişler kullanılıyor mu?
Acil bir durum olduğunda ne yapılıyor?
ANAOKULUNDA HASTALIĞIN ÖNLENMESİ
Sağlıklı alışkanlıklar uygulamak ve kendimize iyi bakmak bizler için ikinci seçenek olabilir, ancak çocukların bağışıklık sistemleri hala gelişmekte olduğu için sağlıklı alışkanlıkların onlara öğretilmesi gerekir.
Çocuklarınızın yaşam boyu sağlıklı alışkanlıklar geliştirmelerine yardımcı olacak bir bakım ortağı aramak isteyeceksiniz. İşte bu konuyu  Anaokulu ile birlikte keşfetmek için bazı konular:
Hastalık  politikaları nedir ?
Pandemi dönemlerinde okulun  aldığı ekstra önlemler ve bu süreci nasıl yönettiğini sorabilirsiniz.
Sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek, örneğin egzersiz yapmak; bol miktarda dinlenme; iyi, sağlıklı yiyecekler yemek; ve iyi hijyen uygulamak, okul sisteminde ne kadar önemli ?
Örnek bir yemek  menüsü görülebilir mi  ?
Çocuklara hijyen konularında verilen eğitimler neler ?
Çocuklar hastaysa belirli bir süre okuldan uzak durmalı mı? Öğretmenler için de aynı uygulamalar yapılıyor mu ?
Bir çocuk gün içinde  hastalanırsa izlenen yöntem ne olur?
Okulu ziyaretiniz boyunca okulun ,sık sık ve kurallara uygun  el yıkamaya dikkat çektiğini görebiliyor musunuz. Tüm bunlar çocuğunuzu sağlıklı ve mutlu tutmak için önemli faktörlerdir.
 
DEZENFEKSİYON VE HİJYEN
Hepimiz çocuklarımız için temiz bir ortam istiyoruz. Bir ziyarette Anaokulunu mutlaka gezin,– sınıfları, lavaboları, mutfağı, ofisleri ve hatta koridorları size mutlaka fikir verecektir.
Oyuncakların  nasıl temizlendiğini sorabilirsiniz.
Yüzeyler gün boyunca ve kapanışta dezenfekte ediliyor mu?
Sınıfları kim temizliyor? Günde kaç kere temizlik yapılıyor ?
Çocuğunuz bez kullanıyorsa bez değiştirme prosedürlerinden bahsedin. Günde kaç kez bez  değiştirilir?. Sadece bez değiştirmek için kullanılan ayrı alanlar var mı? Tuvalet eğitimi var mı ? Bunu kim ve hangi yöntemlerle veriyor ? sorabilirsiniz.
OLUMLU REHBERLİĞE YAKLAŞIM
Küçük çocukların akranlarıyla etkileşime girmeye başladığı sosyal ortamlarda, bir çocuğun sınırları test etmesi alışılmadık bir şey değildir. Bir çocuk bakımı ortamı için, çocukların birey olarak gelişmeye ve büyümeye teşvik edildiği bir ortamı hedefleyin, aynı zamanda nasıl davranacağı ve ilişkiler kuracağı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Disipline yaklaşım hakkında bilgi isteyin. Bu yaklaşımların çocuğun gelişim seviyesi için gerçekçi olduğundan emin olmalısınız.
Öğretmenleri gözlemleyin. Çocuklarla sevecen, saygılı ve olumlu bir şekilde etkileşime giriyor ve uygun davranışları modelliyorlar mı?
Olumlu davranışları geliştiren ve teşvik eden bir “Evet” ortamı var mı?
Anaokulunda diğer çocuklara zarar veren bir çocuk gelirse izledikleri prosedürün nasıl olduğunu sorabilirsiniz.
Çocukların yönlendirilip yönlendirilmediğini ve alternatifler verilip verilmediğini araştırabilirsiniz.
İşbirliği yapmak, yardım etmek ve problem çözme gibi davranışların teşvik edilmesi ile ilgili yaklaşımları nasıl neler yapılıyor sorabilirsiniz .
SORU SORMAKTAN ÇEKİNMEYİN
Sizin için önemli olan şeyler hakkında soru sormak için tereddüt etmeyin. Sadece anlatılanlar değil süreçte bunların uygulanıp uygulanmadığını da somut olarak nasıl takip edebileceğinizi sorabilirsiniz. Çocuğunuzun güvenli, mutlu ve iyi bakıldığını bilmekten  daha huzurlu  bir şey yoktur!
Beklentilerinizi karşılayan ve yüreğinizi ısıtan en doğru okulu bulmanız dileğiyle..
MİA Anaokulları

Arkadaşlarınızla paylaşın!