Prof. Dr. Cem BALÇIKANLI

“Hocam neden biz bu yabancı dili öğrenemiyoruz?” ve “Bu işin yok mu bir sırrı hocam?” gibi sorulara yıllardır maruz kalıyorum. Bulunduğum her platformda da hayatta en hakiki mürşidin ilim olduğunu söyleyerek bilimsel yöntemleri dilimin döndüğünce anlatmaya çalışıyorum. İnanıyorum ki yabancı dilde atılım yapabilirsek daha sorgulayıcı, daha eleştirel ve daha sorumlu bireylerin yetişmesi mümkün olacaktır. O halde yabancı dillere yabancı kalmamak ümidiyle çalışmaya devam edelim.

1980 yılında İstanbul’da doğmama rağmen 1998 yılından beri Ankara’da yaşıyorum. Lisans üstü çalışmalarımın tamamını Gazi Üniversitesi’nde yaptım. Doktora öğrencisiyken Fulbright bursuyla ABD’de Florida Üniversitesi’nde Türkçe Okutmanı olarak görev yaptım. Uluslararası yayınevleri tarafından yayımlanmış kitap bölümlerim, uluslararası endekslerde taranan dergilerde makalelerim ve çeşitli dergilerde eğitim içerikli yazılarım bulunmaktadır. 2011’den beri ESCI endeksinde taranan The Journal of Language Learning and Teaching (jltl.com.tr) isimli derginin editörlüğünü sürdürüyorum.

Bilim ve Gelecek Kitaplığı tarafından yayımlanan “50 Soruda Dil Öğrenme” ve Prof. Dr. Kemal Sinan Özmen ile hazırladığım ve Altın Kitaplar Akademi Yayınlarınca basılan “Çocuğum İngilizce Öğreniyor” isimli bir kitabım vardır. Ayrıca çocuklara yabancı dili sevdirmek amacıyla kaleme aldığım “Yabancı Dil Perisi” kitabı Altın Çocuk Kitapları etiketiyle yayımlanmıştır. Halen Gazi Üniversitesi’nde en çok keyif aldığım işlerden biri olan öğretmen yetiştirme görevimi sürdürüyorum.