Hollywood’un çağ ötesi toplum versiyonları bize şu sahneleri sunuyor; süper teknikler kullanılarak yapılmış apartmanlar, yüksek hızlı ulaşım ve daha fazlasıyla her tarafta fantastik bir tüketim mesajı veren veya galaktik güncellemeler sağlayan dijital ekranlar.
Bugünün yüksek teknolojili dünyasında henüz bu kadar ekran-bağımlısı olmasak da ekranların günlük hayatımızda gitgide daha fazla yer kapladığını görüyoruz. “Ekranlı” eşyalar çoğalmaya başladı: Televizyonlar, iPadler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, e-kitaplar ve daha fazlası… Bu ekranları görebilmemiz için daha fazla ortam oluştu: Evlerimiz, okullar, lobiler, barlar, bekleme odaları, ulaşım merkezleri, vb.
Ekranların yaygınlaşması durumunda bir ebeveynin yapması gerekenler neler? Sorumluluk sahibi bir dijital çağ ebeveyni ekranın fazla kullanımının yan etkilerini azaltırken, çocuğunun teknolojik aletlerden en iyi şekilde faydalandığından nasıl emin olabilir?
Uzmanlar Ne Diyor?
Amerikan Pediatri Akademisi şunu belirtiyor; Ekranda geçirilen süreyi azaltarak, eğitimsel medyanın kullanımını artırarak, kitap, gazete, dergi gibi elektrikli olmayan versiyonların kullanımına geçerek ve çocuğunuzla birlikte televizyon izleyerek onların medya rehberi olabilirsiniz.
Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre çocuğunuzun ekrana çok fazla zaman ayırmasına izin vermek onun geceleri uyumasını zorlaştırırken, dikkat problemlerini, anksiyeteyi, depresyonu ve kilo almasını tetikler. Amerikan Pediatri Akademisi ayrıca 2 yaşın altındaki çocuklar için ekran kullanımına kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini belirtiyor. Bu da Ulusal Yenidoğan, Çocuk ve Aile Merkezi’nin Zero to Three (Sıfırdan Üçe) projesinin bu kısıtlamanın gerekliliğini araştırmasını sağlamış.
Yakın bir zamanda yayımlanan “Screensense: Setting the Record Straight” ( Ekranalgısı: Yanlış Anlaşılmaları Ortadan Kaldırın) makalesinde Zero to Three Amerikan Pediatri Akademisinin bu prensibiyle çakışıyor ve ailelere şunu öneriyor; çocuklara en başından sağlıklı bir “medya diyeti” oluşturun. Çalışma erken programlama tercihlerinin sonraki tercihleri de etkilediğini ve medyaya karşı bir gelecek algısı oluşturduğunu gösteriyor.
Kilit noktayı görebiliyor musunuz? Çocuğunuzun medya rehberi olmak, onun sağlığını ekran kullanımına dikkat etmekle ve sağlıklı bir medya diyeti oluşturarak korumak bir ebeveyn olarak tamamen size kalmış.
Sonuç: Çocuklar İçin Ekran Kullanımını Sınırlama
Yemek sırasında televizyon izlemek yok. Arka planda sesi dahi olmayacak.
Ekranı uyku rutininin bir parçası yapmayın.
Ekran kullanımını çocuğunuzla birlikte yaparak bu zamanı etkileşimli bir zamana çevirin. Gördüklerini yorumların, sorular sorun, onları beyinlerini kullanmaya teşvik edin.
Bir hikâye anlatmak için ekranı kullanıyorsanız (televizyon, uygulamalar, dokunmatik ekran) çocuğunuzun teknolojiye değil hikâyeye odaklanmasını sağlayın.
Her bir çocuğunuzun ekranla ne kadar vakit geçirmesi gerektiğine karar verin ve buna göre davranın.
Sonuç: Ebeveynler İçin Ekran Kullanımını Sınırlama
Çocuklarınız için rol model olun ve teknolojiyi nasıl iyi yönde kullanmaları gerektiğini gösterin.
Kendi ekran sınırlarınızı oluşturun.
Bütün aile için akşam yemeğinden yatma zamanına kadar ekranların olmadığı bir gece rutini oluşturun. ( Bunu yapan bir aile tanıyorum- elde tutulabilen bütün aletleri bir sepete koyup sabaha kadar görmemek üzere kenara kaldırıyorlar.)
Kaliteli bir uykun çekin ve uyumadan bir saat önce bütün ekranları kapatın.
Küçük çocuğunuzlayken telefonunuzu veya tabletini kenara koyun ki size soru sorduklarında onu dinliyor olun.
Bütün aile için bir “dijital detoks” yapın veya günü ekranlar olmadan geçirin.
Sorumluluk sahibi bir dijital çağ ebeveyni olarak çocuğunuza internetin yararlarını göstermek istiyorsunuz. Sadece bir parmak hareketiyle sahip oldukları eğlenceyi ve fırsatları anlamalarını istiyorsunuz. Fakat bütün iyi şeyler bir takım sınırlar gerektirebilir. Hem onlar için hem de sizin için.

Arkadaşlarınızla paylaşın!