Çocuklar için yaz eğlence, eğitim ve rahatlama zamanıdır.
Ancak çalışan birçok anne-baba için ofiste geçirilen saatler, onları bu anları çocuklarıyla paylaşmaktan alıkoyuyor. Çalışma gereksinimleri zorunlu olsada bazen ebeveynler suçlu hissedebiliyor.
Erken çocukluk gelişimi ve ebeveynlik uzmanı olan Lynn Louise Wonders, “Ebeveynler çocuklarıyla anılar yaratmak istiyor” diyor. “Okul yılı boyunca çalışan ebeveynlerin çocuklarından uzak kalması bir yere kadar fakat çocuklar yazları biraz daha ilgi isteyebiliyor diyor.
Neyse ki, iş ve oyun arasında bir denge kurmanın kolay yolları var. Wonders, meşgul ebeveynlerin bağlantıda kalmalarına ve yaz eğlencesine katılmalarına yardımcı olmak için birkaç strateji paylaştı:
Çocuğunuzla Konuşmak için Zaman Ayırın.
İş gününüzde çocuğunuzla konuşabileceğiniz bir zaman ayırın. Bu telefonla veya görüntülü konuşma ile olabilir. Planlı sohbetler bir rutin sağlayacaktır. Bu görüşmeyi her gün birkaç dakika bile yapmanız yeterli olacaktır. Önemli günün belirli bir zamanınızda çocuğunuzla konuşmanız ve anı paylaşmanız.
İş Programlarınızı Ayarlayın.
İş programları daha esnek olan ebeveynler programlarını çok daha kolay ayarlayabilirler. Bu çocuğunuzu anaokulundan erken almak veya uzaktan çalışmak anlamına gelebilir. Programı daha yoğun bir işte çalışsanız dahi ofise erken gidip erken çıkmak veya bazı cumaları erken çıkmak gibi stratejileri deneyebilirsiniz. Yaklaşımınız ne olursa olsun, “en önemli şey, çalışma zamanını ve“ zamanın ”ayrı kalmasını sağlamaktır”.
Öğle Yemeğine veya Anaokulu Çantasına Notlar Bırakın.
Kısa bir not yazmak çok az bir zaman alır fakat etkisi güçlü olabilir. Bir çocuğun öğle yemeğine veya anaokulu çantasına küçük anımsatıcı bir not bırakılması, çocuğa anne ve babanın onları düşündüğünü gösterir. Bu çok hoş bir jest olabilir.
Bir Tatil Planı Yapın.
Bir tatil planı yapmak çocuklara ailelerin uzak kaldığı günlerde onlara dört gözle bekleyecekleri bir şey verir. Bunun uzun veya detaylı bir tatil olmasına gerek yok. Önemli olan sözünüzü tutmanız ve bu süre içinde bol bol beraber vakit geçirmeniz.
Özel Bir Hatıra Paylaşın.
Bir çocuğun huzursuzluğunu hafifletmek için ebeveynler ayrıldıkları her gün onlara özel bir hatıra bırakabilirler. Küçük bir taş, çakıl taşı veya bir biblo olabilir. Bu çocuğun annesi veya babasını özlediği her an dokunması için cebinde veya yakınında tutabileceği her şey olabilir.

Arkadaşlarınızla paylaşın!