Bugünün ebeveynleri ve çocukları önceki nesilden çok farklı bir dünyada yaşıyor. Bu farklılıkların bilincinde olmak bugünün ebeveynlerine çocuğun gelişiminde nine ve dedenin rolünün yolunu çizmekte ve diğer yandan onların ailede özel bir rol oynamasına yardımcı olabilir.
Örneğin bugün çocuğun sağlığı ve güvenli önceki döneme göre çok daha önemli konular. Bugünün nine ve dedeleri yani çocukları 1967’den önce doğanlar, onları okula, oyun parkına ve dedelerinin evine emniyet kemeri veya araba koltuğu olmadan götürüyorlardı. Araba yolculuğunun tehlikeleri hakkında bildiklerimizi düşünürsek hiç kimse özellikle bebekler ve çocuklar bu şekilde seyahat ettirilmezdi.
Ayrıca çoğu ebeveyn için pasif içicilik de çocukları için görünmez bir tehlike. Bunun doğurduğu sağlık sorunları düşünüldüğünde bugünün ebeveynleri daha bilinçli hale geliyorlar ve ebeveynlerinin verdiği kararlardan farklı kararlar veriyorlar.
Dünya değiştikçe nine ve dedeler kendilerini çocuklarıyla karşılaştırma ve onların anne babalık tarzlarıyla uyumlu olmaya çalışıyorlar. Dede-nine ve anne-baba ilişkisinde anahtar kelimeler iletişim ve saygı. Yine de unutmayın ki bazı şeyler hiç değişmiyor: nine ve dedenin torunlarına olan sevgisi ve onların önemi.
Ebeveynlik Tüyoları: Çocukların Hayatında Nine-dedenin Rolünü Oluşturma
Bunlar hem sizi hem de çocuğunuzu mutlu ve güvenli hissettirecek bazı tüyolar:
Eğer ebeveyn iseniz;
Anne babanız ve eşinizin anne babasıyla iletişim içinde olun. Sizden ve eşinizden sonra onlardan başka çocuğunuzu daha çok seven ve en az sizin kadar onun başarılı olmasını isteyen kimse yok. Çocuk gelişiminde ve ebeveyn yardımında onların rolünü görmezden gelmeyin. Bazen Anne babanızın çocuklarınızı anaokulundan alıp bırakmasını isteyerek onlara daha önemli roller verin. Onlar birer bilgi hazinesi olabilirler ve size önemli hayat dersleri verirler. Unutmayın ki onlar da kendi çocuklarını yetiştirdiler ve bunları öğrenmek yıllar harcadılar.
Anne babanızın çocuğunuzdan beklentilerinizi bilmelerine izin verin. Bunu yapmak bazen zordur. Annenize veya eşinizin annesine bazı şeyleri daha farklı yapmak istediğinizi nasıl söyleyebilirsiniz? Cevap gayet dürüstlük ve saygı içeriyor. “Anne meyve suyunun içindeki şeker oranından endişeleniyoruz bu yüzden şimdilik sadece süt ve su içmesi yeterli. Dikkate aldığın için sağol.” veya “Baba, bu filmin ona uygun olduğunu düşünmüyoruz. Bunun yerine onu patenle kaymaya götürebilirsin, şimdiden sağol.”.
 
Eğer dede veya nine iseniz;
Çocuğunuzun ve eşinin torununuz ile geçirmenizi bekledikleri zaman ile ilgili beklentilerini öğrenin.
Sürdürmenizi istedikleri bir rutin var mı? Yatma zamanı rutinini bilmeniz sizin ve torununuzun daha keyifli zaman geçirmesini sağlar.
Torununuzun günlük rutinini öğrenin. “Yemek zamanları ne zaman, bir şeye hazırlanırken ne kadar zaman harcıyor, ne zaman dışarıya oyun oynamaya gidiyor” gibi sorular sizin torununuza daha tutarlı ve değerli bir zaman harcamanızı sağlar.
Yasak olan bazı etkinlikler var mı? Torununuzun ayrıcalıklarını kaybetmesine sebep olmak istemezsiniz.
 
Peki bu nine/dede kurallara her zaman uymalı anlamına mı geliyor? Muhtemelen hayır. Çocukların sevmediği şey dedenin evinde geç kalkmak, bir kaşık daha dondurma yemek veya fazladan televizyon izlemek mi? Dedenin evi de kendi rutin ve ritüelleriyle çok özel olabilir. Bunun kendi evinde de uygulanması gerekmez ama fakat şunu bilin ki; eğlence hala enne-baba tarafından çizilen ölçüler arasında kalmalı.
 
Dede ve nine olarak veya torununuz size nasıl sesleniyorsa ailedeki rolünüzün ve öneminizin farkına varın. Ayrıca çocuklarınızın artık sorumluluk sahibi birer yetişkin olduğunu ve kendi çekirdek ailesini kurmuş olduğunu unutmayın. Siz de yıllar önce bu yollardan geçtiniz ve anne/baba olarak saygı duyulmanın, kararlarınızın onaylanmasının nasıl iyi hissettirdiğini unutmayın.
 

Arkadaşlarınızla paylaşın!