Her zaman tüm yaş gruplarındaki çocuklara evde “önemli” işler ve sorumluluklar verme taraftarı olmuşumdur. Bu onların kişiliklerinin şekillenmesine ve özgüvenlerinin artmasına yardımcı olur.
Çocuklara ev içerisinde verilen günlük ve haftalık sorumluluklar onların sağlıklı bir rutin geliştirmelerini, görevlerinde idare yeteneği (ki bu da özgüveni artırır) ve ailelerine ve değerlerine bağlılık duyguları sağlar.
Çocukları ev işlerine dâhil etmenin 5 kolay yolundan bahsedeceğim:
1. Yaşlarına uygun aktiviteler seçin. Verilen görevler çocuklar bunları başarabildiği sürece onlar için yararlı. Çocuklar oyuncaklarını kutularına koymakta size yardım edebilirler veya 3-4 yaşındaki bir çocuk tuvalet kâğıdı rulolarını lavabonun altına yerleştirebilir. Daha küçük olanlar mutfak havlularını katlayabilir, yataklarını toplayabilir veya banyodan sonra oyuncaklarını yerine kaldırabilirler. Çocuğunuza bu görevleri verirken kendinize sürekli küçük bir çocuğun ya da anaokulu çağındaki bir çocuğun yapabileceği “toplama” işleminin ne olabileceğini hatırlatın.
2. Çocukların görevlerini hafifletin. Denetim ve takım çalışması çocuğunuzun güvenliği ve görevlerini tamamladığından emin olmak için önemli.
3. Desteğinizi gösterin. Çocuğunuzu övmek yerine onu cesaretlendirerek ve memnuniyetinizi ifade ederek ev işlerine katılımını destekleyin. (Vay, bu işi yapmak için çok sıkı çalıştın! Bu işi bitirdin. Yardımın için çok teşekkür ederim, bana zaman kazandırdın.)
4. Doğrulamadan veya eleştiriden kaçının. Çocuğunuzun yaptığı işlerin kalitesine olumsuz tepkilerden kaçının. Küçük çocuklar verdiğiniz görevlere sadece kısa bir süre odaklanabilirler sonra dikkatleri dağılır. Talimatlarınız kesin olsun ve verdiğiniz görevleri başarılı olmaları için daha küçük görevlere bölün. Bazı düzeltmeler yapmanız gerekiyorsa bunu sevgi dolu ve onu cesaretlendirerek yapın. (Biliyorum yapabilirsin! Hadi devam edip şu işi bitirelim, sonra da oyun oynarız.)
5. Etkinliklere öğrenme ve eğlence de katın. Görevler çocukların karakterlerinin gelişmesini, sorumluluklarını öğrenmelerini hatta işi tamamlarken eğlenmelerini bile sağlar!
Minik Eller Ev İşlerinin Üstesinden Geliyor…
5 Yaş Altı Çocuklar İçin Görevler
2 Yaş Altı
Oyuncaklarını toplayabilir (Yere kapaklanmaması için gözlemlenmeli)
2-3 Yaş Arası
Tuvalet kâğıdı rulolarını yerleştirebilir
Oyuncaklarını toplayabilir
Kirli çamaşırları, çamaşır sepetine koyabilir
Peçeteleri masaya yerleştirebilir
4-5 Yaş Arası
Çamaşırları katlamaya yardımcı olabilir.
Yatağını toplayabilir
Bitkileri sulayabilir
Kendi tabaklarını yıkayabilir
Evcil hayvanları besleyebilir
https://www.primroseschools.com/blog/5-ways-to-involve-your-child-in-household-chores/

Arkadaşlarınızla paylaşın!