Okul öncesi eğitimine başlamak, çocuğunuzun gelişiminde yeni bir aşamanın başlangıcına işaret eder. Yürümeye başlayan çocuğunuzu okul öncesine hazırlamak için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz.
Okulöncesine başlamak çocuğunuzun gelişiminde yeni bir aşamanın başlangıcına işaret eder ve birçok anne-baba kendilerine şu soruyu sorar: “Çocuğum okulöncesine hazır mı?” Çocuğunuz daha önce oyun gruplarına katılmış olsa bile, önümüzdeki birkaç ay içinde yeni arkadaşlar edinecek, yeni beceriler öğrenecek, güven duyacak ve bağımsızlık kazanacaktır. Bu erken başlangıç, çocuğunuzun daha sonraki okul başarısını kolaylaştırır , ancak okula başlamak her zaman kolay değildir. Siz ve çocuğunuz karmaşık duygular hissediyor olabilirsiniz: heyecan, endişe ve hatta üzüntü.
Çocuğunuzu okul öncesi için akademik olarak hazırlamak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Aslında farkında olmadan çocuğunuzu hazırlamak için zaten birçok şey yapıyorsunuzdur. Sadece birlikte okuyarak, oynayarak ve keşfederek, çocuğunuzun okul öncesi etkinliklere hazırlanmasına yardımcı oluyorsunuz. Doğa yürüyüşlerine çıkın, bulmacalar üzerinde çalışın masa başı etkinlikleri yapın veya kütüphaneleri ziyaret edin. Çocuğunuza aktif, eğlenceli deneyimler ve daha sessiz, daha odaklı aktivitelerin bir karışımını sunun. İnce motor becerileri oluşturmak için boyama yapın, oyun hamuru ile oynayın veya boncukları bir araya getirin.
Çocuğunuzu ve kendinizi okul öncesi için duygusal olarak hazırlamak daha çok çaba gerektirebilir. Aşağıda, geçişi sorunsuz bir şekilde yapmak için birkaç fikir bulunmaktadır.
OKULA BAŞLAMADAN ÖNCE HAZIR OLMA İPUÇLARI
OKULU ÖNCEDEN ZİYARET EDİN. Çocuğunuzun sınıfını ziyaret edin ve öğretmeniyle tanışın. Çocuğunuza sınıf programını gösterin. Günün her bölümünde ne yapacağı hakkında konuşun. Çocuğunuza sırt çantasını ve kişisel eşyalarını nerede tutacağını gösterin.
CANLANDIRMA YAPIN. Çocuğunuzu okula hazırlamak için çocuğunuzla birlikte canlandırma yapabilirsiniz. Okula gidiyormuş gibi yapıp, sırt çantanızı asın ve grup oyunları için oturun. Oyun oynayın, hikayeler okuyun ve basit bir atıştırmalık yapın. Çocuğunuza birkaç temel sosyal beceri öğretin. Birinin dikkatini nasıl çekeceğiniz, sırayla oynayacağınız veya oyuna nasıl katılacağınız hakkında konuşun. Rol yapmak için kuklaları kullanabilirsiniz.
BECERİLER ÜZERİNE ÇALIŞIN. Anaokuluna gitmek çocuğunuz için büyük bir gelişime işaret eder ve bağımsızlık daha büyük bir odak noktası haline gelecektir. Çocuğunuzun ellerini yıkamak, tuvaleti kullanmak, ayakkabı ve çorap giymek ve masada mutfak eşyaları kullanmak gibi kendi kendine yardım becerilerine hakim olmasına yardımcı olun.
DUYGULARINIZI İFADE VE KABUL EDİN. Anaokuluna başlamak heyecan verici bir maceradır, ancak ikinizin de endişe duyması normaldir. Çocuğunuzu bu duyguları ifade etmeye, yakından dinlemeye ve çocuğunuzun korkularını kabul etmeye teşvik edin. Aynı zamanda, kendinize kendi kararsızlık veya endişe duygularınızı kabul edin. Çocuğunuzun duygularıyla çalışırken davranışlarında değişiklikler olduğunu fark edebilirsiniz. Çocuklar genellikle bir alanda gerilerken diğerinde gelişimsel büyüme gösterirler. Örneğin, çocuklar bazen tuvalet eğitiminde gerilemekte veya daha az bağımsız hale gelmektedir. Geçici olan bu davranış değişikliklerinde desteğiniz çok önemlidir.
PROGRAMINIZI DEĞİŞTİRİN. Okulun ilk gününden önce, daha erken bir akşam yemeği veya yatma zamanı gibi rutinlerinizde kademeli olarak gerekli değişiklikleri yapın. Okula başlamadan birkaç hafta önce tutarlı, öngörülebilir rutinler geliştirmek geçişi daha kolay hale getirecektir.
OKULUN İLK GÜNLERİ İÇİN BİRKAÇ İPUCU
ORGANİZE OLUN. Okulun ilk günü yaklaşırken, giysilerinizi, ayakkabılarınızı ve sırt çantalarınızı düzenlediğinizden ve etiketlediğinizden emin olun. Tüm formları okula gönderin
Okul öncesi eğitimin ilk gününde çocuğunuzla birlikte kalın. Çocuğunuzun okul sürecine dahil olmasına yardımcı olun. Çocuğunuzun diğer birkaç çocukla tanışmasını destekleyin. Gitme zamanı geldiğinde, sarılın, olumlu ve gerçekçi olun. “Bugün iyi vakit geçireceğini biliyorum. Yakında seni almaya geleceğim.”
SÜRECİN İÇİNDE KALIN. Ebeveynlerden ayrılmak önemli bir kilometre taşıdır. Çocuğunuz daha önce oyun grubuna katılmış olsa bile, yeni bir sınıf ve öğretmenler bir kez daha endişe yaratabilir. Çocuklar farklı oranlarda bağımsızlık geliştirirken, bazı çocuklar ebeveynlerden kolayca ayrılabiliyor, bazıları ise ekstra desteğe ihtiyaç duyuyor. Bir çocuğun bağımsızlığını geliştirmesi için doğru dengeyi bulmak önemlidir. Çocuğunuz size veda etmekte zorlanıyorsa öğretmenle konuşun. Öğretmenler bu konuda çok fazla deneyime sahiptir ve okula bir fotoğraf veya “sevgi nesnesi” getirmeyi veya günü geçici olarak kısaltmayı içerebilecek bir plan geliştirmeye yardımcı olabilir. Çocuğunuza her zaman ne zaman ayrılacağınızı haber verin ve vedalaşın.
Okul öncesi muazzam bir büyüme zamanıdır. Sadece küçük bir hazırlık ile bu geçişi hem sizin için hem de çocuğunuz için güven artırıcı bir deneyim haline getirebilirsiniz.
https://www.brighthorizons.com/family-resources/how-to-prepare-your-child-for-preschool?
Çeviren
Psk. Dan. Duygu TONGUÇ
MİA Ataşehir -Okul Psikoloğu

Arkadaşlarınızla paylaşın!