Yaz boyunca konuşma dili terapi derslerimi okuldan ve ofisten uzakta yaz kampında aldım. Bu kamplar kreş çağındaki çocuklar için sıcak günleri arkadaşlarıyla geçirirken aynı zamanda dilsel ve sosyal becerilerini geliştirmeleri için bir fırsat.
Temmuzun sonlarına doğru benim anaokuluna gitmeye hazırlanan kreş öğrencilerim daha fazla ilgiye ihtiyaç duymaya başladılar. Çocuklar bu geçişler için çok akıllı ve yeni bir sınıfa geçmenin öngörülmezliği onlarda duygu karmaşasına yol açıyor. Yeni arkadaşlar edinmek ve yeni öğretmenlerine alışmak konusunda endişeliler – tuvaleti bulabilecekler mi, atıştırmalıklarını nerede yiyecekler, nasıl uyum sağlayacaklar?
4 yaşındaki Maya gibi bazı çocuklar korkularıyla yüzleşmek konusunda tereddütsüzler. Bir gün kanosundan atladı ve beni karşılamak için rıhtıma doğru hızlı koştu. Ellerini göğsü üzerinde kavuşturdu ve geniş bir aralıkla karşımda durarak “Anne, çok korkuyorum. En yakın zamanda anaokuluna gitmeliyim!” dedi.
Diğer çocuklar endişeleri ile ilgili konuşmakta bu kadar kararlı değiller. Başka bir anaokulu yolunda öğrencim ise kafamdan bir kova su boşalttı. Ve ben yüzmek için hazırlıklı giyinmemiştim. Bu davranışın sebebinin muziplik olmadığını biliyordum. Benimle konuşmak istediği bir konu vardı ve ilgimi çekmeye çalışıyordu. Konu anaokuluna gitmekti.
Eğer eylülde anaokuluna gidecek bir çocuğunuz varsa onun adına bu geçişi kolaylaştıracak bazı ipuçlarımız var:
Evde oyun terapileri düzenlemeye çalışın. Küçük figürler, peluş hayvanlar veya kuklalar iş görecektir. “Aktörlerinizin” yeni bir ortama uyum sağlamaya çalışmasını canlandırın. Başa çıkma stratejilerini “canlandırmayı” unutmayın. Mesela, “Bay Fil korkuyor. Bu durumda ne yapmalı? Belki de bunu öğretmenine söyleyebilir!”.
Çocuğunuzla geçiş hakkında olumlu bir şekilde konuşun ve bu değişim konusunda sizin endişelerinizi ona yansıtmamaya çalışın.
Yaz boyunca çocuğunuzun okulunu edebildiğiniz kadar ziyaret edin. Eğer okulun ziyaret günleri varsa çocuğunuzla katılmaya çalışın. Eğer çocuğunuzun anaokulu günlük etkinlikler düzenliyorsa kızınızla veya oğlunuzla birlikte gidin. Mümkünse okulun, sınıfın ve yeni öğretmenin bir fotoğrafını çekin.
Çocuğunuzun yeni sınıf arkadaşlarıyla tanışırsanız bir oyun randevusu ayarlamaya çalışın. Bazı okullar yeni gelen anaokulu öğrencileri için yaz sonu oyun davetleri ayarlıyorlar.
Elinizden geldiğince rol yapın. Bu heyecanlı oyun anaokulu öğrencilerinin değişimi kabullenmesine ve yeni roller edinmesine yardımcı olacaktır.
Eğer hatırlıyorsanız çocuğunuza siz anaokuluna gitmek zorunda kaldığınızda ne hissettiğinizi ve sizi neyin iyi hissettirdiğini, nasıl bu duruma alıştığınızı anlatın.
Çocuğunuzun büyük kardeşlerinden ona kendi deneyimlerini anlatmalarını isteyin.
Çocuğunuza “ Korkman çok doğal. Ancak, orada geçirdiğin her an biraz daha iyiye gidecek. Oradaki her çocuk senin gibi hissediyor.” demeyi unutmayın. Bir çocuğu korkularından arındırmak çok ilgi çekici olabilir. Bunun yerine çocuğunuzun korkularını gerçek ve yerinde kabul edip ona destek çıkmanız daha iyi olacaktır.
Kreş öğrencileri hissettiklerinin aileleri tarafından da doğru görüldüğünü hissetmek isterler.
Çocuğunuza korkularıyla ilgili konuşmak için zaman ayırın.
Çocuğunuzla birlikte anaokulunun ilk gününe dair bir hikâye yazın. Ana karakter kendisi olsun! Lojistik, duygular, vb. dâhil olsun.
https://www.health.harvard.edu/blog/12-ways-to-help-a-child-make-the-transition-to-kindergarten-201308166611

Arkadaşlarınızla paylaşın!