Günümüzde çok geniş olan video seçenekleri eğlence ve öğrenme için birçok fırsat sağlamakla beraber çocuklar için rahatsız edici veya tehlikeli olabiliyor.
Momo ile ilgili son haberler birçok ebevynin endişelenmesine yol açtı – “Çocuklara kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini teşvik eden bir kadın heykelin korkutucu yüzünü gösteren Momo videoları online güvenliği daha kapsamlı bir konu haline getirdi.
YouTube bu tip bir içeriğe sahip olduğunu redd etti ve bugüne kadar Momo Challenge ile ilgili herhangi bir yaralanma olmamasına rağmen, bu çılgınlık hala ailelerin çocuklarının izledikleri içerikleri yakından takip etmeleri için bir önemli bir sebep sunuyor.
Bu olaydan bağımsız olarak bir çok çocuk içeriği kötü veya riskli davranışlar içerebiliyor.
Ne yapabilirsiniz?
Çoğu ailenin ekrandan tamamen vazgeçmesi mümkün değildir fakat istenmeyen içerikleri azaltmanın yollarıda mevcuttur. YouTube içeriklerini daha güvenli hale getirmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.
Birlikte video izleyin: Bir tablet veya akıllı telefon ebeveynler için hoş bir mola olabiliyor. Ancak Amerikan Pediatri Akademisi, 18 ila 24 aylık çocukların denetimsiz dijital medya kullanmaması gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda 2 ila 5 yaşları arasında ekran süresini günde sadece bir saat ile sınırlamanızı da tavsiye ediyor. Aynı zamanda videolarda kullanılan sözcükleri duymak için kulaklık kullanmamaya özen gösterin.
Güvenlik önlemlerini ayarlama: Bunlar kusursuz değillerdir ancak YouTube’un ebeveyn denetimleri ile işaretlenen içeriği filtrelemeye yardımcı olur. Google hesabınıza giriş yapın ve YouTube ana sayfasının sağ üst köşesindeki profil simgenizi tıklayın. Ardından, açılır menünün altındaki “Sınırlı Mod” u açın. Blokeyi tetiklemek için tarayıcınızı kapatıp yeniden açın; işlemi diğer cihazlarda da tekrarlayın.
YouTube otomatik oynatmasını kapatın: Bu özellik, popüler veya ilgili içerikleri işaretlemek için algoritmalar kullanır, bu yüzden çıkacak içeriğin ne olduğunu bilmenin bir yolu yoktur. Örneğin tren videolarını izleyen bir çocuk, tren kazalarının görüntülerine maruz kalabilir. Video oynatılırken ekranın sağ üst köşesindeki otomatik oynatma sekmesini kapatın – veya videonun kendisinin sağ altındaki dişli simgesini tıklayın.
Şüpheli içeriği işaretleyin: Çocuğunuz bilginiz dışında korkutucu veya rahatsız edici bir video görüyorsa, size söylemesinin uygun olduğunu açıkça belirtin. YouTube kullanıcıları bir yayının incelenmesi ve kaldırılması için işaretleyebilir. Bunun ardından kanalın tekrar görünmesini engellemek için bu kanalı işaretleyin.
Yalnızca onaylanan videolara izin verin: Bazı aileler daha fazla kısıtlama getirmek isteyebilir. 2018’de, YouTube Kids, yetişkinlerin video ve kanalları seçmesine olanak sağlayan bir özellik başlattı. Çocuğunuzun YouTube profilini açın ve “yalnızca onaylanmış içerik” i seçin. Ardından, her birinde “+” işaretini tıklayarak video veya kanal ekleyin. Ebeveynler ayrıca YouTube’un arama işlevini devre dışı bırakmayı da tercih edebilir.
Çocuklar için yapılmış diğer uygulamalarını kullanın: Güvenlik sorunlarının ötesinde, birçok çocuk YouTube videosu, eğitim grupları tarafından akılsız, düşük bütçeli veya hiperaktif içerikler nedeniyle eleştirildi. Bildiğiniz ve sevdiğiniz programları izlemek için diğer uygulamaları göz önünde bulundurun: Nickoledeon veya TRT Çocuğun içerikleri her zaman sağlam seçimler olacaktır.
Uygun rehberlik ve güvenlik önlemleriyle çevrimiçi video izlemek güvenli ve eğitici bir aktivite olabilir. Bu noktada önemli olan içeriğin kalitesi ve ekransız aktivitelerin önüne geçmemesidir.

Arkadaşlarınızla paylaşın!