“Cesaret davranışları” ifadesini duyduğunuzda, ilk müdahalecilerin, insani yardım çalışanlarının veya ön saflardaki doktorların ve hemşirelerin kahramanlığını düşünebilirsiniz. Ancak cesaretin o kadar büyük olması gerekmez,  küçük çocuklarda düzenli olarak bunu uygulayabilir.

Ve onlar bunu yapıyorlar: Oyun alanında yeni bir arkadaşla konuşmak cesaret gerektiriyor. Yeni bir sebze denemek ya da ilk kez bisiklete binmek de öyle. Havuza atlamak, güvenilir bir yetişkinin kollarında bile cesaret ister.

Ebeveynler ve eğitimciler olarak, çocuklarımızın zor ama değerli eylemlerde bulunmaya istekli, kendine güvenen yetişkinlere dönüşmesini istiyoruz. Lisanslı bir terapist ve erken çocukluk gelişimi ve ebeveynlik uzmanı olan Lynn Louise Wonders, bu nedenle çocuklara cesaret uygulama fırsatları sunmanın önemli olduğunu vurguluyor.

“Çocuğun korkuyu hissettiği ve uygun destekle yapmaktan korktuğu şeyi yaptığı deneyimler yaratmak istiyoruz” diyor. “İçsel bir ‘zor şeyler yapabilirim’ duygusu geliştiriyorlar ve bu onların benlik saygısı, güven ve daha fazla cesaret kazanmalarına yardımcı oluyor, belki de bir macera duygusu.”

Anaokullarında Sınıfta Cesaret

Cesaret soyut bir kavramdır ve 5 yaş ve altındaki çocuklar somut düşünürlerdir, diyor Wonders, bu yüzden örnekler, metaforlar ve takliti oyunlarla hayata geçirmek önemlidir.

Anaokulu müfredatı, yanlış bir şey yapma korkusu veya dışarıda kalma korkusu gibi farklı korku türleri hakkında dersler içeriyor ve çocukların korkunun doğal olduğunu ve üstesinden gelinebileceğini anlamalarına yardımcı oluyor.

Zor olsa bile doğru şeyi yapmanın önemine özel önem verilir. Çocuklar, haksız muamele gören birini görürlerse yüksek sesle konuşmayı öğrenirler.

Shaheen, ”Sosyal cesaret gerçekten zor” diyor. “Yetişkinler bile yanlış bir şey gördüklerinde her zaman adım atmazlar. Bu yüzden bu değerleri erken vermek çok önemlidir.”

Daha büyük çocuklar, Martin Luther King Jr. gibi tarihteki cesur insanları öğrenir ve nasıl cesur olduklarına dair hikayeler duyarlar.

Vivamus vehicula felis eget lectus laoreet finibus. Pellentesque luctus odio sapien, at suscipit mi malesuada non. Duis elementum cursus auctor. Morbi quis mattis tortor. Duis quis tortor sed sapien tincidunt ultrices tempor et ligula. Sed finibus, sem elementum tincidunt tempor, ipsum nisi ullamcorper magna, vel dignissim eros sapien at sem. Aliquam interdum, ante eget sagittis fermentum, mauris metus luctus sem, at molestie lorem.

Çocuklara Evde ve Sınıfta Cesareti Öğretmek

Aileler Evde Nasıl Cesaret İnşa Edebilir

Çocukların ailelerinden yeni şeyler denemelerine ve hatta bazen tekrar tekrar başarısız olmalarına güven veren güçlü ve istikrarlı bir temele ihtiyaçları vardır.

“Çocuklar ancak kendilerini güvende ve güvende hissettiklerinde daha üst düzeyde öğrenebilirler. Bu şekilde cesaret ve güven geliştiriyorlar “diyor.

Shaheen Wonders, çocukların endişeli veya korkulu olduklarında kendilerini düzenlemelerine yardımcı olmak için yetişkinlere güvendiklerini ekliyor. Bu, duyguyu şefkatle adlandırmak anlamına gelir. “Biraz gergin hissettiğinizi görüyorum, bu da mantıklı çünkü yeni bir şey deniyorsunuz” ve sonra nazik bir teşvik sunmak: “Sana inanıyorum. Bunun zor olduğunu biliyorum ama bunu yapabilirsin. Güvende olduğundan emin olmak için buradayım.”

Eğer çocuk bir şey yapmayı reddederse, onu zorlamak iyi bir fikir değildir. Bu endişe ve güvensizliğe neden oluyor, diyor Wonders.  Aynı zamanda, çocuğunuzu rahatsız edici herhangi bir durumdan kurtarma dürtüsüne karşı koymaya çalışın, ne kadar cazip olursa olsun.

Wonders, ”Çocuğunuzun bazen biraz rahatsızlık hissetmesini, biraz korkmasını ve hala güvende olduklarını ve bununla başa çıkabileceklerini bilmesini istiyorsunuz” diyor.

Ebeveynler, kendi korkuları hakkında yaşa uygun bir şekilde konuşarak cesareti modelleyebilirler. Örneğin, meslektaşlarının önünde konuşma konusunda gergin olan bir baba bu duyguları çocuğuyla paylaşabilir. Sonra baba çocuğuna cesur olmanın nasıl bir his olduğunu ve sunumu verdiğine neden sevindiğini anlatabilirdi.

Çocukların ebeveynlerinin bile cesaret uygulaması gerektiğini bilmeleri iyidir ve yetişkinlerin de cesur olmalarına yardımcı olabilirler.

Wonders, ”5 yaş ve altındaki çocuklar çok empatik” diyor. “Korkmuş ya da üzgün duyguları tanıma kapasitesine sahipler ve doğal olarak çok sevgi dolu ve besleyicidirler.”

Çeviren

Psk. Nuray Begüm Altunbaş

MİA ATAŞEHİR – Okul Psikoloğu

Arkadaşlarınızla paylaşın!