Çocukların bol miktarda enerji ve merakı vardır, bu gerçek zaman zaman bir meydan okuma gibi zorlayıcı olabileceği gibi, yüksek enerjili bir çocuğa ayak uydurmak yorucu olabilir. Ama onun hareketlerini kısıtlayacak şekilde  içeri  kapamak asla bu sorunu çözmez. Onun yerine, onun davranışlarını yeniden yapılandırmak için olumlu yollar bulun ve onun enerjisini olumsuz yönlendirecek şeyleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bu enerjiyi doğru yerlere kanalize etmenin eğlenceli yolları için yazımızı okumaya devam edin.

Stratejik Hareket Yönetimi

Onu sporun bir dalı ile tanıştırın veya anaokulundaki spor faaliyetlerine katılmasını teşvik edin. Bu yaşlar bir futbol ligine katılmak yada jimnastik, dans, karate veya yüzme dersine başlamak için harika yaşlardır. Bu aktivitelerden herhangi biri çocuğunuzun koordinasyonunu ve odaklanma yeteneğini geliştirebilir. İstediği programı seçmesine izin verin, ama aşırı yapılandırılmamış olduğundan emin olun: Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), anaokulu sınıflarının en az 30 dakika serbest oyun oynamalarını ve 30 dakikadan fazla direk eğitim almamalarını tavsiye ediyor. Yeni bir bisiklet alın. Elbette, çocuğunuz üç yaşındayken üç tekerlekli bisikletini sevmiş ve onunla birlikte büyümüş olabilir. Ona eğitim tekerlekleri olan iki tekerlekli bir bisiklet alabilirsiniz. Aynı şekilde, bir hulahop, frizbi, veya ilgi alanına girebilecek diğer şeyleri de deneyebilirsiniz. Anaokulunda bol bol hareket ettiğinden emin olun.

Televizyonu kapatın. Televizyon, yüksek enerjili çocuğunuzu rahatlatabilir mi? Muhtemelen tam tersi. Aksiyon-macera çizgi filmleri ve oyun sistemleri, okul öncesi çocuğunuzun oturmasını daha da zorlaştırabilirr. Uzmanlar, TV, video oyunları ve bilgisayar kullanımı dahil olmak üzere günde iki saat toplam ekran süresinin geçmesini ve yatmadan önce elektronik olan her türlü uyarandan hepsinden kaçınılmasını öneriyor.

Beslenmesine dikkat edin. Şeker alımı tek başına aşırı harekete neden olmaz, ancak çalışmalar, aç karna tüketilen şeker ve şekerli içeceklerin çocuklara enerji yüklemesi yapabileceğini öne sürmektedir. Kafein, kola ve diğer gazlı içeceklerve çikolatadaki uyarıcıları kontrol altına almakda önemlidir. Çocuğunuz bu tür kimyasal içerikli yiyeceklere ihtiyaç duymadan zaten doğal enerjiye sahiptir. Devam ettiği anaokulundaki yemek listesine dikkat etmeyi unutmayın ve mümkünse menüsünde şekere yer vermeyen bir anaokulu seçmeye çalışın.

İyi davranışları ödüllendirin. Limitler, erken yaşlarda özellikle önemlidir. Çocuğunuz süpermarkette koşuşturmaya eğilimliyse, onunla bir anlaşma yapın: Eğer alışveriş listenizde ürün bulmanıza yardımcı olursa, onu daha sonra parka götüreceğinizi söyleyin. Fakat unutmayın, verdiğiniz sözleri tutmanız çok önemlidir.

Oyuncakları sık sık değiştirin. Çocuklarınızın oyuncaklarının bir kısmını dolapta    saklayıp,oynadıklarından sıkıldıklarında saklı olanları çıkartabilirsiniz. Bu küçük  ipucu, eski oyuncakların yeniden kıymete binmelerini sağlar. Daha fazla çeşitlilik yaratmak isterseniz, komşularınız veya anaokulu arkadaşları ile bir oyuncak değişimi kulübü kurabilirsiniz.

Evde ona iş verin. Çocukların enerjisi bazen de uzun süre oturdukları ve hareketsiz kaldıkları için ortaya çıkabilir. Onları örgütleyin ve harekete teşvik edin. Evin dışındaki veya içindeki ev işleri için yardım etmelerini isteyin. Bu görevler ile onları hem harekete yönlendirebilir hem de hep büyüklerin yaptığı işlerde bile kendilerini işe yarar hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla paylaşın!