Özellikle haftasonları evin içinde meşgul etmek çok zorlu olabiliyor. Bu etkinlik önerileri sadece çocuğunuzu meşgul etmekle kalmayacak aynı zamanda yeni fiziksel ve motor becerileri kazandırırken problem çözme becerilerini de geliştirecek. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız devam ettiğiniz anaokulundan bir aktivite listesi isteyebilirsiniz.
Eğlenceli İç Mekân Etkinlikleri
Çocuğunuzu evin içinde eğlendirmek için detaylı bir malzeme listesine ihtiyacınız yok. Bu çocuklar için yaşa uygun iç mekân etkinlikleri evinizde hâlihazırda bulunan malzemeleri gerektiriyor!
Baloncuk çıkarın– Çocuğunuzun onları patlatmak için ellerini çırpmasını isteyin.
Birlikte bir engel parkuru kurun– Altında sürünmek için sandalyeler, üstünden geçmek için yastıklar, içinden geçmek için karton kutular, karnının üstünde kayması içinse kapı aralıklarını kullanın.
Koridorda bowling oynayın– Bitmiş tuvalet kâğıdı ruloları ya da boş su şişeleri kullanın. Küçük bir topu yuvarlayın ve onları devirin.
Müzik açıp dans edin– Önceden ayarlanmış olmasına gerek yok; birkaç şarkı seçin ve dans etmeye başlayın. Eşarpları ve kurdeleleri kullanarak müzik boyunca oynayın.
 
Kendi “SEN DE YAP” ekipmanlarınızı yapın
“Ekipman” sözcüğünün kulağa çok güçlü geldiğinin farkındayız ancak bu “sen de yap” fikirlerini yapması ve uygulaması çok kolay. Hem içerde hem de dışarda kullanılabildiği için fiziksel aktiviteyi de destekler. Ayrıca bu ekipmanlar farklı kurdele renkleri, kumaş parçaları ve değişik renklerle her bir çocuk için kişiselleştirilebilir.
Flama çubukları– Flama çubukları çocuğunuza ayağa kalkıp koşması ve havada değişik desenler çizmesi için ilham verebilir. Özellikle de müziği duyduklarında! Yapması çok basit- sadece çocuğunuzdan krepe kâğıt parçalarını bir çubuğun ucuna yapıştırmanıza veya bağlamanıza yardımcı olmasını isteyin.
Süt kabından “kepçeler”– Çocuklar küçük pufları atmayı ve yakalamayı deneyebilirler. Hem de “kepçe”yle! Bu eğlenceli oyuncaklar çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu da destekler. Bunu süt kabını ileri dönüştürerek yapabilirsiniz- tek ihtiyacınız bir makas!
Küçük puflar– Bu kepçeler belki de küçük pufları ileri geri atarken daha eğlenceli olur. Bir saatten daha az bir sürede yapabilirsiniz. Dikiş bile gerektirmez.
Denge kirişleri- Çocuğunuzun bu denge kirişleri sayesinde atikliğini ve dengesini geliştirmesini sağlayın. Denge kirişlerini internet üzerinden satın alabilirsiniz.
https://www.primroseschools.com/blog/keep-kids-active-indoors-with-these-diy-games/
 
 

Arkadaşlarınızla paylaşın!