Çocuğunuz sınıfın dışına çıktığında, öğrenmesi burada bitmez. Çocuğunuzun öğrenmesi için bir diğer harika yer mi? Sizin eviniz. Basit günlük görevler ve aktiviteler, dünyalarını genişletmeleri için fırsatlar sunar. Birlikte geçirdikleri zamanın tadını çıkarırken onların da geleceklerine doğru adımlar atmasını sağlayabilirsiniz. İşte siz de evdeyken çocuğunuzu eğlendirecek ve eğitecek beş ipucu.

1. Çocuklara Günün Görevini Verin.

Sıradan işleri çocuklarınız için özel hale getirin. Güne çamaşırları katlamak, öğle yemeği için sandviç hazırlamak, oturma odası yastıklarının düzenli olduğundan veya evdeki tüm yatakların yapılmış olduğundan emin olmak gibi günlük bir görevle başlayın. Görevlerine başlamadan önce, neden yapmalarının istendiğini anlatın. Özel görevlerini tamamladıklarında onlara bir ödül verin. Size yardım etmekten zevk alacaklar ve çabalarının takdir edildiğini anlayacaklar.

2. Okumayı alışkanlık haline getirin.

Çocuğunuzun okumaya ilgi duymasını sağlamak için asla erken değildir. Düzenli bir okuma alışkanlığı, çocuğunuzun kelime dağarcığını zenginleştirmesine ve iletişimini geliştirmesine yardımcı olur. Çocuğunuza düzenli olarak kendiniz okuyarak okumanın önemini gösterin. Evinizi gazete ve kitaplarla doldurarak bir okuma atmosferi yaratın. Çocuğunuz kendi başına okuyamayacak kadar küçükse, aile hikayesi zamanını günlük 20 dakikalık bir aktivite haline getirin. Farklı temalar seçin ve onlara zevkle yüksek sesle okuyun.

3. Birlikte pişirin ve pişirin.

Mutfağınızı matematik ve bilim için bir cennete dönüştürün. Bu, bazı ciddi bilgileri sızdırmanın en lezzetli ve besleyici yoludur. Çocuğunuza malzemeleri ölçtürün (veya çok küçüklerse kendiniz ölçün), suyu kaynattığınızda, sos karıştırdığınızda veya kek pişirdiğinizde neler olduğunu ona açıklayın. Eğlenceli, etkileşimli bir görev için birlikte pizza yapın: Hamuru açmalarına izin verin, önceden kesilmiş sebzeleri pizzanın üzerine koyun ve izleyin.

4. Kelimelerle oyun oynayın.

Kelime oyunları ile öğrenmeyi eğlenceli hale getirin. Sadece çocuğunuzu eğlendirmekle kalmaz, aynı zamanda zihinlerine meydan okurlar. Scrabble ve Boggle, herkesin yemek masası etrafında birlikte oynayabileceği aile favorileridir. Adam Asmaca ve I Spy, kelime dağarcıklarına eklemek için yeni kelimeler öğrenmek için harikadır. Çocuğunuza yabancı bir dil öğretmek istiyorsanız Bingo harika bir seçenektir. Kağıt, cetvel ve bazı renkli kalemler kullanarak Bingo sayfanızı oluşturabilirsiniz. Bilgi kartları, birlikte oluşturabileceğiniz başka bir harika dil öğrenme aracıdır.

5. El sanatları ile yaratıcı olun.

Sanat ve el sanatları dağınık olabilir, ancak kesinlikle eğlencelidirler. Ayrıca çocuğunuza hayal güçlerinin çıldırmasına izin vermesi için zaman verir. Evde yapılabilecek en iyi (ve en kolay) projelerden biri tuzlu hamur figürleridir. Sadece un, su ve tuz kullanarak hamurunuzu yapın. Çocuğunuz için güvenlidir ve elinizde bulunan malzemelerden yapılmıştır. Çocuğunuzun çiçekler, insanlar veya hayvanlar yaratmasına yardımcı olun. Fırından çıktıktan sonra sulu boya ile veya hamura gıda boyası karıştırılarak renklendirilebilir.

Çeviren: Psikolog NURAY BEGÜM ALTUNBAŞ
MİA ATAŞEHİR – Okul Psikoloğu
Kaynak: https://www.ef.edu/blog/language/5-ways-to-keep-kids-busy-and-motivated-at-home/

Arkadaşlarınızla paylaşın!