Sıcaklıklar düştüğünde ve açık hava oyunu bir seçenek olmadığında, anaokulu çağındaki çocuğunuzun anaokulunda olmadığı zamanlarda yeterli fiziksel aktivite yapmasını sağlamak zor olabilir. Çocukların bedensel ve zihinsel sağlığı için günlük olarak bol miktarda fiziksel hareket etmeleri çok önemlidir. Hepimiz yetişkinler olarak kış aylarında içeride kapalı günler geçirmenin ne kadar zor olabileceğini biliyoruz ve kapalı alanda kalmanın çocuklar üzerinde daha da yoğun bir etkisi var.

Anaokulu çağındaki çocuklar vücutlarını hareket ettirme şansına sahip olmadıklarında, huysuzlaşırlar ve sık sık hareket ederler. Sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları fiziksel aktiviteyi almadıklarından bahsetmiyorum bile. Bu kış, çocukları hareket ettiren iç mekan etkinlikleri için bu yaratıcı fikirlerden bazıları:

Bir kale inşa edin: Bir masa ve sandalyelerle kalenin duvarlarını kurarken, evin her yerinden bulabileceğiz tüm yastık ve battaniyeleri toplamanıza yardımcı olması için çocuğunuzu görevlendirin. Yaratıcı olun ve duvarları kanepeden, battaniyelerden ve diğer yumuşak eşyalardan yastıklarla doldurmanıza yardım etmesini isteyin. Kale için tüm malzemeleri bulmak ve taşımak için yarışmak ve onu inşa etmenin fiziksel zorluğu arasında, çocuğunuz bol miktarda enerji harcayacak ve bir hikaye yaratacak ve başyapıtı olan kalenin içinde kestirmeye hazır olacak.

Boogie zamanı: Çocuğunuzla bir dans partisi yapın! Biraz eğlenceli, iyimser bir müzik bulun, sesi açın ve bedenlerinizi birlikte hareket ettirin. Elinizde uzaktan kumanda ile bir donma oyunu oynayabilirsiniz. Çocuğunuza müzik durduğunda ikinizin de durduğunu ve donduğunu söyleyin; müzik yeniden başladığında dans etmeye devam edebilirsiniz. Çocuğunuz bu oyunla hem kaslarını çalıştıracak hem yönerge almayı öğrenecek hem de sizinle bağ kurması içinde harika bir uygulama olacaktır.

Pamuk topu yarışları: Çocuğunuzla eğlenceli bir yarış yapmak için iki tane pamuktan top yapın. Geniş bir açık alanda, birkaç metre uzakta bir bitiş çizgisi oluşturun. Karınlarınızın üzerine çökün ve ellerinizi kullanmadan, zeminde ilerlerken pamuk toplarınızı bitiş çizgisine kadar üfleyin. Bu oyun, çocukların hareket etmelerini sağlarken dostça rekabet etmelerine, derin nefes alma ve tam nefes verme güçlerini fark etmelerine yardımcı olur.

Çorap atma: Bir çamaşır sepeti ve toplanmış çorap yığını ile eğlenceli bir oyun yaratın. Çamaşır sepetini çocuğunuza uzak ama makul bir mesafeye yerleştirin ve çorapları sepete atmaya çalışmasını sağlayın. Yaptığı her “basket” için şenlikli bir alkış verin. Kaçırdığında ise “Denemeye devam et!” ve “Yapabilirsin!” sözcükleri ile çocuğunuzu destekleyin. Bu oyun, çocukların bedenlerini hareket ettirmelerini ve el-göz koordinasyonunu geliştirmelerini sağlamanın iyi bir yoludur.

Cırt Cırt Dartı: Keçe kaplı bir tahta ve cırt cırtlı bant kullanarak kendi dart tahtanızı yapın. Birkaç pinpon topunun etrafına cırt cırtlı bant sarın ve çocuğunuzun topları dart tahtasına atmaya çalışmasını sağlayın. Çorap atma gibi, bu oyunda çocukların hareket etmesini, nişan alma ve odaklanma becerilerini geliştirmesini ve cesaretlendirmenizi deneyimlemesini sağlamanın eğlenceli bir yoludur.

Bir pasta yapın: Çocuğunuz için tabureli özel bir alan yaratın. Yumurtaları kırmasına izin verin (her zaman çocukların favorisidir), ölçülen malzemeleri kaseye dökün ve hamuru bir çırpıcı yardımıyla karıştırın. Kek pişirildikten ve soğutulduktan sonra, pasta kremasını yaymasına izin verin. Bu deneyim, çocuklara adım adım sıralama, sebep-sonuç , kaba ve ince motor becerilerini geliştirme fırsatı verir.
 
Psk. Dan. Duygu Tonguç
MİA ATAŞEHİR – Okul Psikoloğu
Kaynak:
https://www.primroseschools.com/blog/keep-kids-active-indoors-with-these-diy-games/

Arkadaşlarınızla paylaşın!