Uzmanlardan kaygıyı azaltmak ve vedaları kolaylaştırmak için tavsiyeler;
En büyük çocuğumu Okulun ilk gününde anaokulu öğretmenine bıraktığım günü asla unutmayacağım. Ben eve gidip ağlarken o gayet iyiydi. Çocuğumun olumlu tepkisine rağmen, anaokuluna başlamak birçok çocuk için zor hatta travmatik olabilir. Çocuğunuz evde ebeveynleriyle ya da bakıcılarıyla birlikte büyümüş ya da yıllardır anaokuluna gidiyor olsa da çoğunuzun ve kendinizin kaygılarını azaltmak için sizlere bazı önerilerimiz var.
 
VEDA ETME ALIŞTIRMASI YAPIN
Anaokulu korkularını hafifletmenin bir yolu, okul başlamadan birkaç ay önce ayrılık dönemlerinizi kademeli olarak uzatmaktır. Amaç, çocukların etkileşime girdiği kişilerin sayısını yavaş yavaş arttırmaktır böylece en yakın akrabalar dışındaki yetişkinlerle rahat hissederler ve ebeveynleri olmadan hayatta kalabileceklerini fark ederler. İşte yardımcı olabilecek diğer fikirler:
Özel bir veda yaratın. Çocuğunuzun uzaklaşmaya başlamasına yardımcı olmak için sadece ikiniz arasında—gizli bir el sıkışma veya özel bir öpücük gibi—özel bir veda uygulayın. Onlara her ayrılık yaşadığınızda aynı vedayı kullanacağınızı söyleyin.
Bir başa çıkma beceri öğretin. Araştırmalar gösteriyor ki çocuklar korkuylarıyla konuştuklarında ve durumu kontrol edebildiklerinde kaygıları azalıyor. Çocuğunuza kendine güvenen bir ifade öğreterek endişeyi uzaklaştırmasına yardımcı olun.
Sihirli bir çakıl taşı veya bir obje  kullanın. Çocuğunuza fotoğrafınızla birlikte bir çakıl taşı veya anahtarlık gibi özel bir hatıra verin ve dokunduğunda onları düşündüğünüz anlamına geldiğini açıklayın. Ayrıca, güvende hissetmesini sağlamak için güvende hissettiği bir battaniyesinin küçük bir parçasını sırt çantasına veya ceketine koyabilirsiniz.
Çocuğunuzun anaokulundaki rahatlığını arttırmak, gerginliği azaltmaya yardımcı olur, ancak ” ne muhteşem bir sınıf!”veya” burada çok mutlu olacaksın!” Bu tür yorumlar gerginliği hafifletmiyor-aslında, yanlış beklentiler yaratarak daha fazla endişeye neden olabilirler. Başlangıçta anaokulu hakkında çocuğunuzun daha fazla güvende hissetmesi için diğer yollar şunlardır :
Anaokulunu ziyaret edin. Okul başlamadan birkaç gün önce, çocuğunuzu sınıf, oyun alanı, okul ofisi gibi önemli yerleri bulmasına yardımcı olmak için bir okul turuna götürün.
Çocuğunuzun bir arkadaş edinmesine yardımcı olun. Bir sınıf arkadaşını tanımak, ilk günün gerginliğini en aza indirebilir, bu nedenle mümkünse, çocuğunuzun anaokuluna başlamadan önce bir akranla tanışmasına yardımcı olun. Bölgedeki ebeveynlere, okula giden anaokulu çağındaki bir çocuğu bilip bilmediklerini sorun.
Sosyal becerilerinizle pratik yapın. Çocuğunuzun anaokulunda karşılaşacağı ortak sosyal senaryolar, örneğin biriyle tanışmak, bir konuşma başlatmak, bir oyunda oynayıp oynayamayacağını sormak veya bir öğretmenden yardım istemek gibi konularla ilgili rol yapın. Çocuklar sosyal beceriler en iyi gösterirseniz öğrenirler. Çocuğunuz bu beceriyi siz olmadan gerçekleştirene kadar her seferinde yeni bir beceri uygulayın.
ÇOCUĞUNUZUN ENDİŞELERİNİ DOĞRUDAN ELE ALIN
Çocuğunuzla okula başlama hakkında sohbet etmek için zaman ayırdığınızdan emin olun. Endişelerini mutlaka açıklayın: “arkadaş bulacakmıyım?”ve ‘’ya kaybolursam?”gibi sorular normaldir ve genellikle birkaç gün içinde gider. Endişelerin gerçekçi görünmemesine rağmen, çocuğunuz için gerçek olduğunu unutmayın. Endişeleri paylaştıkları için onlara teşekkür edin ve ardından çözümleri birlikte beyin fırtınası yapın. İşte bazı örnekler:
“Okulda altıma kaçıracağım.”Çözüm: çocuğunuza anaokulun banyosunu göstereceğine ve sırt çantasına yedek kıyafet koyacağınıza dair söz verin.
Çocuğunuzun duygularını paylaşmasına ve başkalarının benzer korkuları olduğunu öğrenmesine yardımcı olacak bir kitap da okuyabilirsiniz.
BİR VEDA RİTÜELİ OLUŞTURUN
Bir çocuğun kaygısı, ayrılma konusunda çok büyük bir anlaşma yaparsanız veya büyük bir veda hazırlarsanız artabilir.
Önemli olan, tutarlı bir veda ritüeli oluşturmaktır, böylece çocuğunuz hangi ritüeli bekleyeceğini ve ayrılıktan geçeceğini bilir ve gerçekten geri döneceğinizi anlar. İşte vedaları daha az stresli hale getirmeye yardımcı olacak birkaç şey:
 
Bir “ilk şey ” e işaret edin.” Yeni bir yere geldikten sonra ne yapacağını ya da nereye gideceğini bilmemek kaygıyı artırıyor olabilir. Bu nedenle, çocuğunuza “ilk şey” önerileri sunun. Çocuğunuzun zevk aldığı bir aktiviteye işaret edebilir—bir bulmaca veya bloklar gibi—ya da kum havuzuna gitmesini ya da bahçede tanıdığı biriyle buluşmasını önerebilirsiniz.
Görüşürüz deyin ve oyalanmayın. Basit ve gerçek bir şekilde veda etmek  ” yakında görüşürüz”ve sonra ayrılmak, uzun süren bir vedadan daha iyi bir yaklaşımdır
Mutlu bir yüz ile gidin. Çocuğunuz sizden ipuçları alır, bu yüzden sakin olun ve onlara güven gösterin. Gözden kayboluncaya kadar duygularınıza hakim olun.
Ayrıca, sizin veya bakıcınızın çocuğunuzu söylediğiniz zamanda ve önceden düzenlediğiniz yerde beklediğinizden emin olun. Çocuğunuzu alma saatinden 5 dakika önce mutlaka okulda olmanız çocuğunuzda herhangi bir kaygı yaratmamak adına önemlidir . Çocuğunuz siz onu almaya geldiğinizde ağlarsa, bunu bir iltifat olarak kabul edebilirsiniz Genellikle sadece sizi görmekten çok mutlu olduğu için ağlarlar.
 
GÖZLERİNİZİ AÇIK TUTUN
Çocuğunuzun endişesinin normal oryantasyon gerginliğinden daha fazla olabileceğine dair birkaç işaret vardır. Bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, öğretmen veya okul psikoloğu ile konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.
 
Çok uzun süre devam eden veya çocuğun normal aktivitelerine müdahale eden aşırı bağımlılık
Sevdiklerinize potansiyel zarar verme konusunda gerçekçi olmayan bir endişe ya da eve dönmeyecekleri korkusu
Bir ebeveyn ayrılmadan önce karın ağrısı veya panik atak gibi fiziksel belirtiler
Ayrılık ya da yalnız uyumak için isteksizlik hakkında tekrarlayan kabuslar
Kaybolma veya ebeveynsiz yerlere gitme konusunda aşırı endişe
DAYANIN- BU GEÇİCİ BİR SÜREÇ
Çoğu çocuk için ayrılık endişeleri normaldir ve geçicidir. Anksiyete devam ederse veya artarsa, çocuğunuzun uyum sağlamasına yardımcı olacak önerileri olup olmadığını görmek için öğretmen veya okul psikoloğu ile görüşebilirsiniz. Sadece oryantasyon sürecinin bir günden birkaç haftaya kadar sürebileceğini unutmayın, bu yüzden sabırlı olun. Çocuğunuzun veda etmeyi öğrenmesine ve sizsiz hayatı güvenle yönetmesine yardımcı olmak, gelişimi için önemli bir aşamadır.
https://www.edutopia.org/article/4-steps-to-easing-kindergarten-jitters-michele-borba

Arkadaşlarınızla paylaşın!