Bazı çocukların yemek seçtiğini biliyoruz. Eminim ki hepimiz küçük gurmelerimizin önlerine koyduğumuz her şeyi istekle yemelerini isteriz ama bu her zaman o kadar basit değil. Fakat bunun imkansız olduğunu da düşünmüyoruz. Az bir zaman ve çabayla ve tabi bolca ebeveyn sabrıyla çocuğunuzun sağlıklı yeme alışkanlığını geliştirebilir ve en seçici çocuklarla bile yemeği eğlenceli hale getirebilirsiniz.
Söz konusu olan çocuğunuzun beslenmesi olduğunda sabır, azim ve süreklilik kilit noktalar. Fakat bu biraz zaman alıyor. Çocukların tat alıcıları çeşitli beslenmeyle bir süre sonra olumlu mesajlarla geri dönecektir. Çocuklar büyüdükçe farklı tatları denemeye daha istekli olacaklardır. Çocukların yeni bir besine alışması için o besini ortalama 8-12 kere denemesi gerekiyor.
Bu yüzden tünelin ucundaki o ışığın parıltısını görmek için beklediğiniz şu günlerde öğünlerinize farklı yemekleri ekleyerek yemeklerinize “besin teşviki” yapmanın kabul edilebileceğini düşünüyoruz.
Evinizdeki yemek seçiciliğinden kurtulmak için bazı basit önerilerimiz şunlar:
Yeni yiyecekler konusunda sabırlı olun. Yeni tatlara alışmaları onlar için biraz zaman alabilir. Unutmayın: Eğer ilkinde başarılı olmazsanız tekrar tekrar deneyin.
Çocuğunuzun yeni yiyeceklerini seçmesine izin verin. Onları markete/pazara götürün ve deneyecekleri meyve/ sebze veya diğer yiyecekleri seçme şansı tanıyın. Bu onların yiyecekleri şeylere aidiyet duygusu beslemelerini sağlar.
Anaokulunuzla berabaer çalışın. Çocuklar genelde anaokullarında çok daha az yemek seçerler.  Bu konuda devam ettiğiniz anaokulu ile beraber çalışıp farklı yemekleri denemelerini sağlayabilirsiniz.
Gıdaları eğlenceli hale getirin. Salatalığı bir tırtıla veya portakalı ahtapota benzetin. Yaratıcılığını zorlayın.
Örnek olun. Çocuğunuzu siz elinizi bile sürmezken brokoli yemeye ikna etmek çok da kolay olmaz.
Sağlığı gizleyin. Hiç taze fasulyelere “patates kızartması” dendiğini duydunuz mu? Veya karnabahara “soslu makarna”? Onlara sevdikleri şeyleri içlerine gizlenen sebzelerle verin.
Bir seçenek sunun. Eğer çocuğunuza sağlıklı atıştırmalıklar arasında seçenek sunarsanız istemedikleri bir şeyi yemeye daha az zorlanmış hissederler.
Erken yaşta başlayın. Çocuklarda yemek tercihleri çok küçük yaşta başlar ve kırılması zordur. Bu yüzden bu eğitime erken yaşlarda başlamak çok önemlidir.
Umarız azim ve çaba ile çocuğunuzun yeme alışkanlıklarını iyi yönde değiştirirsiniz.
 
 

Arkadaşlarınızla paylaşın!