Birçoğumuz çocuklarımız ve ailemizle ekstra zaman geçirmek isteriz fakat sıklıkla yoğun haftalar ve daha da yoğun hafta sonlarıyla karşılaşırız. Fakat, birlikte zaman geçirmenin her zaman listemizde yapılacak bir işmiş gibi algılanmaması gerektiğini aklımızda tutmalıyız. Aşağıdaki aktiviteler, hem birlikte zaman geçirmek hem de stres azaltmak için harika yollardır.

Derin bir nefes al. Çocuğunla kontrollü nefes alışverişine odaklan. Bu sadece nefes alışverişinin farkındalığını arttırıp stres yaratan hormonları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda okul öncesi dönemindeki çocuklara oto-kontrol ve öz farkındalık gibi önemli hayat kabiliyetleri öğretmeye de yarar.

Harekete geç. Çocuklarınızla yaşadığınız yerleşim yerinin civarında bir yürüyüş ya da parkın etrafında bir koşu, bu tarz düzenli egzersizler stresle mücadele eden hormonların salgılanmasını sağlar ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Masaj için zaman ayır. Dinginleştirici bir müzik, rahatlatıcı bir koku ve stresten arındırıcı bir masaj… Hiçbir şey bunlar kadar huzurlu olamaz. Ebeveynler için harikadır, aynı zamanda çocuklar ve hatta bebekler için de eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivitedir.

İç mekana uygun ses düzeyinde konuş. Bunu öğrenmek sadece çocuklarınıza fayda sağlamaz. Yüksek sesle konuşulan ortamlar stres seviyesini yükseltir. Dolayısıyla çocuklarınıza düşüncelerini, hissiyatlarını ve hezeyanlarını sakince dile getirmelerini öğretin ve bu konuda onlara rol modeli olun.

Oyun oyna. Birlikte oynayabileceğiniz bir oyun bulun. Bir bebekle top yuvarlamak, okul öncesi çağındaki çocuğunuzla doktorculuk ya da anasınıfındaki çocuğunuzla bir kutu oyunu… Kazanmak yerine eğlenmeye odaklı bir oyun sosyal ve duygusal yeteneklerin gelişmesine ve ilişki kurma yetilerinin güçlenmesine yarar. Bunlar stresle mücadele konusunda çok önemlidir.

Müteşekkir ol. Teşekkür etmek için vakit ayırın. Müteşekkir olduğunuz konuları paylaşmak, bunun için vakit ayırmak kadar kolay. Bu sayede, çocuklar büyüyüp geliştikçe, kendilerini tanıtma ve izah edebilme yetisine sahip olacaklardır ki bu hayat boyu sürecek çok anlamlı bir alışkanlıktır.

Bu listede de önerildiği gibi, böyle küçük şeyleri birlikte yapıyor olmak tüm aileniz için faydalı olabilir.

Çeviren: Sena Sünnetçi
Mia Anaokulları Okul Psikolojik Danışmanı

Kaynakça: https://www.primroseschools.com/blog/de-stressing-and-spending-quality-time-with-your-kids/

Arkadaşlarınızla paylaşın!