Covid-19 Salgını’na karşı aldığımız önlemler

Dünya’yı ve Ülkemizi etkisi altına alan
Covid-19 salgınına karşı aldığımız önlemler.

COVID-19 !
Covid-19 Önlemlerimizi İzleyebilirsiniz.
TERMAL KAMERA İLE ATEŞ ÖLÇÜMÜ
TERMAL KAMERA İLE ATEŞ ÖLÇÜMÜ
Profesyonel Termal Kamera ile okula giren herkesin otomatik ateş ölçümü yapılmaktadır.
UV (ULTRAVİOLE) IŞIKLI VE KARBON FİLTRELİ HAVA TEMİZLEYİCİLER.
Tüm sınıflarda ve uyku odalarında İso - 13485 medikal cihaz standartlarına uygun hastanelerde kullanılan hava temizleyiciler ile mikroorganizmalar etkisiz hale getirilmektedir.
TERMAL KAMERA İLE ATEŞ ÖLÇÜMÜ
HUWA-SAN EKOLOJİK DEZENFEKTAN
Okulumuz haftalık olarak geniş spektruma sahip ve zararlı mikroorganizmalara karşı çok etkili ekolojik dezenfektan ile dezenfekte edilmektedir.
BUHAR MAKİNALARI
Okulumuz günde iki kere detaylı olarak ( mobilya, oyuncak, tuvaletler vs..) Karcher marka buhar makinaları ile dezenfekte edilmektedir.
TERMAL KAMERA İLE ATEŞ ÖLÇÜMÜ
ACTOANID SPREY
Küçük yüzey ve tıbbi ürünlerin hızlı etki sağlayan kalıcı dezenfeksiyonu için kullanılan bu sprey ile kapı kolları, tuvalet basma butonu gibi sık kullanılan yerleri dezenfekte etmekteyiz.
EL DEZENFEKTANLARI VE
SIK EL YIKAMA
Okulun birçok yerine yerleştirdiğimiz el dezenfektanları ve sık el yıkama ile el hijyenini sağlamaktayız.

MUTLU İLK ADIMLAR ANAOKULLARI

OKULA GERİ DÖNÜŞ EYLEM PLANI

Hayat Okula Sığar!

Mutlu İlk Adımlar Anaokulları Ailesinin Değerli Velileri,

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını sebebiyle eğitim-öğretim faaliyetlerini geçici olarak evlere taşımış ve okuldan uzak kalmıştık. Şimdi ise normalleşme süreci ile okula, siz değerli velilerimize ve çok özlediğimiz öğrencilerimize kavuşma vakti…

Mutlu İlk Adımlar Anaokulları olarak çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlık durumları her zaman için önceliğimizdir. Bu nedenle okula geri dönüş sürecinde çocuklarımızı ve sizleri bekleyen yenilikleri ve aldığımız önlemleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 Mia Okul Yönetimi ve  Ekibi ‘’Covid den Sonra Okula Dönüş’’ sertifikalı eğitimini Alman eğitimci  Bianca Hofmann dan  çocukların psikolojisini de araştırarak almıştır. Berlin-Münih- İsviçre de çocukların hijyenden çok psikolojileini ön plana alıyor, çok fazla sosyal mesafeyi kollamak ve onları oyundan uzak tutmanın ilerde ergenlikte içe kapanma ve kaygıya neden olacağı görüşünde birleşiyor. Biz okul olarak ikisini bir arada çocukların psikolojisini de düşünerek uygulayan bir okul olacağız.

Temizlik ve Hijyen Çalışmaları

Tüm sınıflara ve uyku odalarına yerleştirilen ISO 13485 medikal cihaz standartlarına uygun hastanelerde kullanılan ultraviole ışıklı ve karbon filtreli hava temizleyiciler mikroorganizmaları etkisiz hale getirmektedir.

Okulumuz temizlik rutininde Karcher marka buhar makinaları ile günde 2 kez düzenli olarak temizlenmektedir.

Bu süreçte ise günlük temizlik rutinine ek olarak tüm eğitim alanları, masa, sandalye, ışık düğmeleri, kapı kolları, oyuncaklar, tuvaletler, musluklar, lavabolar ve bez değiştirme üniteleri yemekhane ve yatakları da içeren geniş kapsamlı bir temizlik ve tüm yüzeylerin acteonid spreyler ile dezenfektasyonu sağlanmaktadır.

Okulumuz haftalık olarak geniş spektruma sahip ve zararlı mikroorganizmalara karşı çok etkili olan Huwa-San ekolojik ve antialerjik dezenfektan ile dezenfekte edilmektedir.

Temizlik ve dezenfektasyon işlemleri çocukların ortamda bulunmadığı süreçte yapılmaktadır.

Düzenli olarak ve sık sık okulun havalandırması yapılmaktadır.

Eller su ve sabun ile en az 20 saniye yıkanacaktır. Aşağıda belirtilen tüm durumlarda sağlıklı ve düzenli el yıkama davranışı uygulanacaktır.

  • Herkes için okula geliş ve molalarda
  • Yemekhane personeli için, yiyecek- içecek hazırlamadan önce ve sonra
  • Herkes için yemekten önce ve sonra
  • İlaç merhem gibi tıbbı malzeme kullanıldıktan önce ve sonra
  • Bez değiştirme işleminden önce ve sonra
  • Tuvaleti kullandıktan veya bir çocuğa tuvalette yardım ettikten sonra
  • Herhangi bir vücut salgısıyla temas ettikten hemen sonra
  • Dışarıda veya kumda oynadıktan sonra

Okulun farklı bölgelerinde öğretmenler ve öğrencilerin ulaşabileceği alanlarda tek kullanımlık mendiller ve el dezenfektanları yerleştirilmiştir.

Çocukların okula oyuncak ve kitap getirmeleri kaldırılmıştır.

Öğretmenlerle veliler günlük konuşmaları sistem üzerinden yapacaktır. Çıkışta veya girişte öğretmenler ve veliler maskeli olmak ve konuşmamak durumundadır.

Çocukların Okula Giriş ve Çıkışları

Okulumuzun bahçesine yerleştirdiğimiz şeritler sizleri ve çocuklarını korumak adına belirli mesafelerden okula giriş yapmanızı sağlamak amaçlıdır.

Okulumuzun girişine yerleştirdiğimiz termal kameralar sizlerin, bizlerin ve çocuklarınızın ateşlerini otomatik olarak ölçmektedir.

Sosyal mesafe kuralını ihlal etmemek ve giriş çıkışlarda bahçedeki yoğunluğu önlemek adına bekleme alanında maksimum 3 velimizi kabul etmekteyiz.

Velilerin çocuklarını okula bırakıp aldıkları sırada kapıda bulunan el dezenfektasyon istasyonunu kullanmaları rica edilecektir.

Bu süreç boyunca öğrencimizi okula aynı ve tek bir ebeveynin getirip götürmesi gerekmektedir.

Okula geliş ve gidişlerde öğrencimize eşlik eden yetişkinin 65 yaş üzeri veya risk grubunda bulunan bir birey olmaması gerekmektedir.

Öğretmen ve Personelin okula Giriş ve Çıkışları

Okulda çalışan öğretmen ve personel dışarı konulacak ayakkabılıkta ayakkabılarını değiştirecek ve kıyafetlerini değiştirerek okula giriş yapacaklardır.

Yemek

Yemekler yemekhanede masalara özel olarak yaptırılan pleksi kabinlerde yenecektir. Yurtdışında uygulanmaya başlanan bu sistemle hiçbir çocuk diğer çocukla temas etmeyecektir.

Bulaşıklar sanayi makinasında 65 derecede yıkanmaktadır.

Az sayıda gruplarla dönüşümlü olarak yemekhaneye inilecektir.

Uyku

Uyku 3-4-5 yaş gruplarında yaz aylarında yapılmayacaktır. Uykuya özel ihtiyaç duyan çocuklarımız 2 m mesafe korunarak ayaklı başlı bir yatak düzenlemesiyle yatırılacaktır.

Sınıfta Eğitim-Öğretim Ortamının Düzenlenmesi

Öğrencilerimiz sınıf içerisinde sosyal mesafe kuralını ihlal etmemek adına baklava deseni düzende aralıklarla oturtulacaktır.

Sandalyeler ve masanın kullandığı alanı sadece tek bir öğrenciye ait olacaktır.

Eğitim-öğretim materyalleri ve kırtasiye malzemeleri tek bir çocuğa ait olacak ve kendi dolabında muhafaza edilecektir.

Ortak kullanılan pelüş oyuncaklar geçici bir süreliğine kaldırılmıştır.

Geri kalan ortak kullanılan oyuncaklar ise düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.

Ders programı farklı yaş gruplarının birbirleri ile temasını önleyecek ve daha fazla açık alanda olabilecekleri şekilde düzenlenmiştir.

Geziler  Yaz Okulu  Misafir kabulü

Gezilere ara verilmiştir Yaz okulumuz okul içinde eğlenceli bir  yaz programıyla devam edecektir.

Okula mümkün olduğu kadar misafir kabul edilmeyecek , çocuklar okuldayken okul gezdirilmeyecektir.

Kargo, satış temsilcisi vb. okula kabul edilmeyecektir.

Acil Durum Eylem Planı

İlk olarak, ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı, ciltte döküntü ve koku- tat duyusunun kaybı gibi belirtiler eğer öğrencimizde mevcut ise, ebeveynlerin çocuklarını okula göndermemeleri istenmektedir.

Bu belirtilerden herhangi birinin görüldüğü personelimiz de okula gelmeyecektir.

Öğrencimiz veya personelin okulda herhangi bir belirti göstermesi durumunda ise izolasyonu hızlıca sağlanacak ve eve gönderilecektir.

Hastalık belirtisi gösteren öğrencimiz veya personelin izole edildiği alan daha sonrasında havalandırılacak ve havada asılı duran damlacıkların yüzeylere temasının gerçekleştiği 24 saatten sonra temizlik ve dezenfekte işlemi gerçekleştirilecektir.

Yukarıda saydığımız okul yaşantısı ile ilgili değişikliklere çocuklarımızın adaptasyonunu sağlamak ve etkilenmemeleri adına okulumuz psikologları mevcut değişiklikler hakkında öğrencilerimizi gelişimsel dönemlerine uygun bir biçimde bilgilendirecektir.

Saygı ve sevgilerimizle.

Mutlu İlk Adımlar Anaokulları