Yaz okulu kararımızı verdik! Araştırmamıza başladıktan sadece altı gün sonra çocuğumuz için yaz okulunun kayıt işlemlerini tamamladık. Bir yaz okulu seçmek düşündüğüm kadar zor olmadı. Bir yaz okulu seçerken seçeneklerimi sınırlayacağını bildiğim bir olması gerekenler listesi yapmıştım.
Aşikar seçenekler vardı 2 kilometreden daha yakın olan açık alan kampı, 12 yıl boyunca gittiğim/çalıştığım Rivers Day Anaokulu, yerel parklar ve bahçeler kampı, Spor Kulübündeki kamp ve bana tavsiye edilen iki farklı geleneksel kamp programı. Nihayetinde, kızımın anaokuluna gittiği kasabada bulunan bir kampı seçtik. Bir yaz okulu seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok şey var. İşte, çocuklar için yaz kampının nasıl seçileceği ve çocuğunuzu nereye göndereceğinize karar verirken göz önünde bulundurmanız gerekenler hakkındaki önerilerim.
Yaz Kampını Nasıl Seçeceğiniz Hakkında Öneriler
1. Erken kalkan yol alır…ve bazen de tasarruf eder. Bir yaz okulunu erkenden seçmek sadece ilk tercihinize kayıt yaptırabilmeniz için değil aynı zamanda finansal faydası nedeniyle de önemlidir. Seçtiğimiz yaz okuluna eğer 31 Mayıs’a kadar kayıt yaptırmış olsaydık fiyatı %10 indirimli olacaktı.
2. Bir program belirleyin (eğer yapabiliyorsanız) Yaz okulları genellikle 6-10 hafta sürmektedir. Bence, çocuğunuzun birden fazla kampı denemesi önemli değilse bu kadar kısa bir süre için küçük çocuğunuzun yerini çok kez değiştirmenin bir anlamı yoktur. Ayrıca, yaz okulları genellikle kayıt ettirdiğiniz hafta sayısı ne kadar fazlaysa o kadar indirim yapmaktadır.
3. Minimum gereklilikleri bilin. Eğer sadece bir program ile devam edemeyecekseniz ya da bunu tercih etmiyorsanız (belki de çocuğunuz bir hafta tenis kampına, bir hafta dans kampına, vb. gitmek istiyor) her bir yaz kampına kayıt yaptırmanız gereken minimum hafta sayısını öğrenin. Bu sayı genellikle bir ya da iki haftadır. Bazı yaz okulları üç haftalık parçalar halinde işletilmektedir, bu da eğer bir hafta ailenizle tatil yapmayı planladıysanız kampa o hafta için boşuna para vereceğiniz anlamına gelir.
4. Lokasyon, lokasyon, lokasyon. En küçük çocuğum, mükemmel küçük yaş kamp programı nedeniyle çok sevdiğimiz anaokulunun kampına gidecek, bu nedenle kızımızın erkek kardeşinin gittiği çocuk bakım merkezine gitmesi mantıklıydı. Büyümüş olduğum yaz kampı ilgimi çekiyordu ama evimden farklı istikamette 20 dakika boyunca sürüş yapmam gerekecekti. Çocuklarımı aynı yaz okuluna göndermek benim için büyük kolaylık oldu.
5. Geleneksel program mı yoksa özelleştirilmiş program mı? Geleneksel bir kamp genellikle rekabetçi değildir ve çocuğunuzu çeşitli beceriler ve yaz aktiviteleri ile tanıştıracaktır. Size teklif ettikleri şeyler büyük ölçüde değişebilir. Her kampın büyük ölçüde farklılık gösterebilmesi nedeniyle, çocuğunuzun ilgisini çekecek yeterince aktivite olduğundan emin olmak için kampların ne teklif ettiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Özel bir program genellikle belirli beceri ve/veya aktiviteye odaklanılan bir kamptır –futbol kampı, tenis kampı veya jimnastik kampı gibi.
6. Çalışma saatleri ve program uzunluğu. Kamp saatleri ve kamp öncesi ve sonrası bakımın mevcudiyeti bir programdan diğerine büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Seçtiğimiz kamp bunların hepsini sunuyor. Seçtiğimiz program ile ilgili olarak sevdiğim nokta, uzun süreyle kayıt yaptırmamız gerekmemesiydi. Aynı zamanda gün içinde esnek saatlere sahip olması benim gibi çalışan anneler için çok önemli. Çocuğumuzu erken almak istememiz ya da geç saatlere kadar çalışmamız gerekmesi durumlarında bu seçenekler bizim için mükemmeldi. Kampın başladığı ve bittiği tarihler ve saatler özellikle çalışan ebeveynler için çok önemlidir.
7. Yaz kampının gerçek maliyeti nedir? Dürüst olmak gerekirse, bu programın maliyeti birçok ebeveynin dikkate alınacaklar listesinde oldukça yüksektir. Fiyatlara baktığınız zaman kapsadığı her şeye bakmalısınız. Öğle yemeği? Atıştırmalıklar? İçecekler? Servis? İngilizce dersleri? Tişörtler? Geziler? Yüzme dersleri? Ekstra bakım saatleri? Önemli olduğunu düşündüğünüz herhangi başka şeyler?
8. Kamp öğretmenleri hakkında sorular sorun. Yaz kampı öğretmenleri ne tür eğitim almış? İlk yardım eğitimleri var mı? Özgeçmiş kontrolleri yapılmış mı? Danışmanların gerçek özgeçmişleri nedir? Oranlar nasıl? Kampları araştırmaya başlamadan önce beklentilerinizin neler olduğunu ve bunların ne kadar iyi karşılanacağını bilmek yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, eğer bir aktivitenin uzmanı mevcutsa bu uzman için gerekli özgeçmiş nedir?
9. Öğünler: Birçok yaz okulu, çocuklar için soğuk öğle yemeği alternatifleriyle birlikte sıcak öğle yemeği sunmaktadır. Diğerleri ise ebeveynlerin çocuklarını öğle yemeği çantası, atıştırmalıklar ve içeceklerle birlikte göndermelerini gerektirir. Eğer kamp öğle yemeği sunuyorsa, çocuğunuzun Cuma günü hamburger yemekten hoşlanmaması halinde alternatif seçenekler var mı? Çocuğunuzun diyet sınırlamaları mevcutsa ne olacak? Kamp bu tür durumlara uyum sağlıyor mu?
10. Yüzme programları yaz kamplarının bir gerçeği. Eskiden bir kampın su kenarından sorumlu eş-müdürüydüm. Bir cankurtaran ve sertifikalı bir Su Güvenliği eğitmeniydim. Yaz kampındaki danışmanlar ise bu özelliklere sahip değildi. Onlarca çocuğa her gün, becerileri kendileri zar zor yüzebilenler ile oldukça iyi öğretmenler arasında değişen kişiler tarafından yüzme öğretiliyordu. Eğer çocuğunuzun bir yüzücü olmasını ve sağlam yüzme becerilerine sahip olmasını istiyorsanız, lisanslı eğitmenlere sahip bir yüzme kampı aramalısınız.
Seçtiğiniz yaz okulu fark etmeksizin, doğru bir araştırmayla çocuğunuzun harika kamp anılarına sahip olması için büyük bir şansa sahipsiniz. Kamplar eğlenmek ve yeni arkadaşlar edinmek demektir. Bu tür hedeflerle yolunda gitmeyecek fazla bir şey olamaz!

Arkadaşlarınızla paylaşın!