Covid-19 Salgını’na karşı aldığımız önlemler

Mathazone – Masal Tadında Matematik

Masal tadında matematik programı Mathazone anaokulu çocuklarına hikaye temelli matematik öğreten özel bir programdır. Çocuklar Mathazone ormanı üyelerinin öykülerde yaşadıkları problemler ile karşılaşır ve bu problemleri kendi yaşamlarıyla ilişkilendirip matematik kavramlarını kullanarak çözer. Matematiği bir dizi hesaplama değil, bir düşünce biçimi olarak öğretmeyi amaçlayan bu program ile çocuğunuz, matematik dilini öğrenir, analitik düşünme becerilerini geliştirir ve hayat boyu sürecek matematik eğitimine güçlü bir temelle adım atmış olur.

Bu programdaki her öykü, programın yapısal müfredatını izleyerek matematiksel kavramlara nüfuz eder. MATHAZONE PROGRAMI, matematiği yalnızca bir dizi hesaplama değil, bir düşünce biçimi olarak  öğretmeyi amaçlamaktadır.

Tüm Mathazone Forest üyeleri öykülerde günlük problemlerle karşılaşır ve bu problemleri çeşitli matematik kavramlarını kullanarak onları çözerler. Öykülerin yardımıyla çocuklar basit kavramları kendi yaşamlarıyla kolayca ilişkilendirebilirler. Mesela sıradan metodlar veya kartlar ile sayı saymayı öğrenmek yerine çocuklar Mathazone ormanında bir tavşan olup ağaçları sayarak rakamları ve saymayı öğrenirler. Mathazone ile öğrenmek her zaman çok eğlencelidir ve bu özellik programı farklı kılan en önemli özelliklerden biridir.

Bir düşünce yöntemi olarak Mathazone şu şekilde geliştirilmiştir:

– Çocuklara matematik dilinin öğretilmesi,

– Analitik düşünme becerilerinin geliştirilmesi,

– Hayat boyu sürecek olan matematik eğitiminin temelini oluşturan başlıca konseptlerin tanıtılması.

MİA'DA
Mathazone – Masal Tadında Matematik !
Mia’da günler nasıl geçiyor
izlemek için lütfen tıklayınız.
Bloklar ile oynayan çocuklar,bloklar ile daha az oynayan çocuklara göre  daha yüksek matematik performansı gösterir.
Bloklar ile oynayan çocuklar,bloklar ile daha az oynayan çocuklara göre daha yüksek matematik performansı gösterir.
Verdine et al (2014) in S. Linder (2015)