Bu etkinliklerin her biri çocukların STEM kategorilerinde (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) başarı için ihtiyaç duyacakları temel becerileri geliştirmelerine yardımcı olur, böylece bu kış çocuklarınız eğlenceyi ve öğrenmeyi birleştirebilir!

  • Bebeklerle duyusal oyunlar oynayın

Bebekler duyularını kullanmayı severler ve STEM becerileri üzerinde çalışırken bunu yapmalarına yardımcı olmak kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey,  farklı şekil, doku, ağırlık, koku ve seslerde malzemeler içeren bir sepet veya alçak kenarlı bir kaptır. Bazı fikirlere mi ihtiyacınız var? Kırışık kağıt, tahta blok, limon, doldurulmuş hayvan ve çam kozalağı deneyin. Bebeğinizin sepetteki her şeyi keşfetmesine yardımcı olun ve ne yaptığını, gördüğünü, hissettiğini, işittiğini, kokladığını veya tattığını anlatın. Bu bebeğinize yeni kelime dağarcığı ve el-göz koordinasyonu sunarak beynini geliştirmesine yardımcı olur!

  • Yürümeye yeni başlayan çocuklarla öğrenmeye devam edin

“Hareket eden şeyler” küçük çocuklar için favori bir oyuncak kategorisidir, bu nedenle basit bir STEM oyunu için onların ilgisini artırın ve işleri hızlandırın! Çeşitli yükseklik ve açılarda rampalar ve yollar inşa etmek için bloklar, kutular ve karton parçaları kullanın. Yuvarlanan ve dönmeyen bazı nesneleri toplayın. Her varyasyonu deneyin ve çocuğunuzu her şeyin nasıl gittiğini veya gitmediğini ve istediğiniz sonucu elde etmek için rampaların nasıl ayarlanabileceğini araştırmaya teşvik edin. Küçük bir deneme yanılma, problem çözme ve tahmin etme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Rampadan uzaklaştıklarında nesnelerin ne kadar uzağa gittiğini ölçerek bir matematik oyununda katman oluşturun!
 

  • Anaokulu yaşındaki çocuklarla yemek pişirmeye başlayın

Anaokulu çocukları meraklı ve meşgul! Evinizin mutfağında rahatlıkla yapabileceğiniz bilim etkinliği ile onların ilgisini çekerek meşgul olmalarını sağlayabilirsiniz. İşte STEM başarısı için tarifimiz!
Malzemeler:
-Su
-Mor / kırmızı lahana
-Beyaz sirke
-Karbonat
Talimatlar:

  1. Bir bardak kırmızı lahanayı iki bardak su ekleyerek kaynatın. Çocuğunuzun su mora dönene kadar izlemesini sağlayın! Suyu soğumaya bırakın ve sonra berrak bir kaba boşaltın.
  2. Çocuğunuzdan suya bir çorba kaşığı beyaz sirke dökmesini isteyin. Ne oluyor? Yavaş yavaş daha fazla sirke ekleyin ve değişikliğe dikkat edin.
  3. Daha sonra, çocuğunuzdan bir çay kaşığı karbonatı ölçmesini ve lahana suyuna ekleyerek karıştırmasını isteyin. Su nasıl tepki verir? Daha fazlasını eklemeye devam edin ve ne olacağını görün!

Öğelerin birbirine tepki vermesini izlemek çocuğunuza keşfetmeyi, deney yapmayı ve gözlemlemeyi öğretir – tüm temel STEM becerileri.

  • Anaokulu yaşındaki çocuklar için etkinlik

Etkinliklerin STEM öğrenimi olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru! Çocuklar tamir, inşa ve etkinlik yaptıklarında sanat yoluyla mühendislik uygularlar! Ne zaman can sıkıntısı başlarsa, bırakın çocuklar tasarlayarak, geliştirerek, sorun çözerek ve yaratarak müthiş zaman geçirsinler.
Fazlasına ihtiyacın yok; inşaat kağıdı, keçeli kalemler, kumaş artıkları, yapıştırıcı çubukları, bant, makas, geri dönüştürülebilir malzemeler veya eski oyuncaklar gibi evinizin etrafından sadece birkaç el işi malzemesi. Birlikte veya tek başına etkinlik yapsın, ancak her iki durumda da sunduğunuz materyallerin sayısını sınırlamanın problem çözme ve “aha” anları için nasıl daha fazla fırsat yaratabileceğine dikkat edin!
 

Arkadaşlarınızla paylaşın!