Özellikle kış aylarında çocukları iç mekanlarda eğlendirebilmek adına yeni yöntemler bulmak zor olabilir.
Aşağıdaki aktivite örnekleri çocukları sadece meşgul etmekle kalmayıp onlara yeni fiziksel ve motor ve problem çözme yetenekleri kazandırır.
Eğlenceli İç Mekan Aktiviteleri
Çocukları iç mekanlarda aktif tutabilmek için kapsamlı bir malzeme listesine ihtiyacınız yok. Bu eğlenceli iç mekan aktiviteleri muhtemelen halihazırda evinizde bulunan malzemeleri gerektirmektedir.
Koridorda bowling oynayın. Tuvalet kağıdı rulolarınızı ya da boş şişelerinizi lobut olarak kullanabilirsiniz. Küçük bir topu yuvarlayarak bunları devirmeye çalışın.
Kalçanızı sallayın. Dans partinizin herhangi bir altyapısı olmasına gerek yok. Birkaç şarkı seçin ve ritme göre hareket etmeye başlayın.
Donun. Sanki kimse izlemiyormuş gibi dans edin ve müzik durduğu andaki pozunuzda donun. Müzik tekrar başladığında dans etmeye devam edin.
Balonlu naylon patlatın. Evde öylece duran balonlu naylonunuz mu var? Çocuğunuz bu balonlu naylonun üzerinde zıplayarak onları patlatabilir. Siz de bu oyuna katılmak isteyeceksiniz.
Geçit töreni yapın. Evin içerisinde dizlerinizi yukarı çekerek uygun adım yürüyüş yapın. Müzik aletleri çalın ya da tencere, tava ve kaşıklardan davul yapın.
İç mekanlarda kapalı kalmaktan kaynaklı rahatsızlıklar ile mücadele etmek çocuklar için de, yetişkinler için de zordur. Hareket etmeyi unutmayın. Fiziksel olarak aktif ve yetenekli çocuklar hayatları boyunca günlük fiziksel aktivitelerden zevk ve fayda sağlayacak araçları edinecektir.
Kaynak:
https://www.primroseschools.com/blog/keep-kids-active-indoors-with-these-diy-games/
Çeviri:
Mia Ataşehir Anaokulları Psikoloğu
Sena Sünnetçi

Arkadaşlarınızla paylaşın!