Covid-19 Salgını’na karşı aldığımız önlemler

Mia’da Beslenme

MİA Anaokullarında ‘’Sağlıklı Beslen, Aktif ol, Eğlenerek Öğren’’ felsefesiyle çocuklarımız sadece sağlıklı beslenmeyip müfredatımızın bir parçası olan sağlıklı yeme alışkanlıklarınıda kazanmaktadır. Menümüz Marmara Üniversitesi Çocuk Gelişim, Beslenme ve Hepatoloji bölüm başkanı Deniz Ertem tarafından çocuk gelişimine uygun olarak tasarlanmıştır. En sağlıklı ve doğal ürünleri  kullanmamız çocuklarımızın sağlıklı yemek alışkanlıklarının gelişmesine yardımcı olurken aynı zamanda lezzetli ve sağlıklı yemekler sunmamızı da sağlıyor.

Sağlıklı Beslenme Ekibimiz


Profesör Dr. Deniz Ertem

Marmara Üniversitesi Çocuk Gastroentoroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bölüm Başkanı.

1995 yılından itibaren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı

1999 Yılından itibaren Pediatrik Gastroentoroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı

Yayınlar: Çocuk beslenmesi ve sağlığıyla ilgili onlarca uluslararası yayını bulunmakta.

Uzman Diyetisyen Sabiha Keskin

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü (1986 mezuniyet)

20 Yıldan fazla Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde görev yaptı.Şu anda meslek hayatına Academic Hospital’da devam etmektedir.  Meslek hayatı boyunca binlerce çocuğa danışmanlık vermiştir ve Türkiye’nin önde gelen bir çok okuluna menü  hazırlamıştır.

Sağlıklı Beslenme Uygulamalarımız

Okulumuzdaki öğünlerde  haftada en az 4 gün vitamnin A ( Havuç, kabak) zengini sebze ve meyve verilmektedir. Her gün Vitamin C ( kereviz, domates, portakal) yönünden zengin lifli taze sebze ve meyve verilmektedir.Haftada en az 3 kez kahvaltıda taze sebze ( salatalık – yeşil biber) ve meyve ( elma – kayısı) servis edilmektedir.

 

Okulumuzda kesinlikle şeker kullanmıyoruz onun yerine okulumuzda ürettiğimiz hurma şurubu kullanmaktayız.  Ekmeğimizi tam buğday unundan okulumuzda üretmekteyiz. Aynı zamanda yoğurdumuzu sağlıklı mayalar ile okulumuzda üretmekteyiz.

 

Ekmek veya makarna gibi ürünleri yaparken veya satın alırken mutlaka tam buğday unundan yapılmış olmasına dikkat ediyoruz. Yemeklerimizde yağ olarak sadece tereyağı ve zeytinyağı kullanmaktayız.

Okulumuzda ana öğünler arasında minimum 3-4 saat vardır bu şekilde çocuklar acıkırlar ve günün önemli öğünlerini afiyetle yerler. Yemekten önce yaptığımız kısa fiziksel aktiviteler büyüme hormonu salgısını arttırdığı için açlık hissini artırmaktadır.

 

Yemeğin sevilen ve beklenen bir aktiviteye dönüşmesi için yemekleri çocukların dikkatini çekecek şekiller oluşturmaktayız. Mesela tabağa dizilen brokoliler yemekten az önce anlattığımız masaldaki ağaçlar olabiliyor. Az tercih edilen besinleri özellikle sevilen besinler ile servis etmekteyiz böylece çocuklarımız yeni lezzetler ile tanışabilmektedir.

 

Okulumuzda tavuk eti servis edilmemektedir.  Protein kaynağı olarak kırmızı et, somon,ton balığı, yoğurt  ve kurubaklagiller servis etmekteyiz. Proteinin yanında mutlaka emilimi arttırdığı için Vitamin C yönünden zengin sebzeler servis ediyoruz.  Aynı zamanda protein servis edilirken demir emilimini azalttığı için yanında kalsiyum içeren yemekleri servis etmemeye önem veriyoruz.

 

Okul Öncesi çocukların tuz ihtiyacı günlük olarak 2-3 gram olduğu için yemeklerimize tuz eklememekteyiz. Çocuklarımıza sıvı olarak sadece su, süt, şekersiz limonata ve doğal çaylar vermekteyiz.

Gıda Güvenliği - İSO 22000

Uluslararası bir  Gıda Güvenliği yönetim sistemi olan ISO 22000‘in amacı gıda güvenliği ve emniyetini sağlamaktır. Okulumuz bu güvenlik sertifikasına sahip ender Anaokullarından biridir.  ISO 22000, gıda zincirindeki zayıf halkaları ortadan kaldırarak gıda kaynaklı tehlikeleri en aza indirgeyip gıda zincirinin güvenliğinin bütünlüğünü sağlar. İSO gıda güvenliğine sistematik ve önleyici bir bakış açısı ile yaklaşıp üretimde oluşabilecek biyolojik, kimyasal ve fiziksel tehlikeleri oluşmadan önler.

 

Yemek servisi öncesinde günlük tüm yemek çeşitlerinden alınan numuneler, mutfağımızda +4°C’lik dolaplarda 72 saat boyunca saklanır. İhtiyaç halinde, numuneler bağımsız akredite laboratuvarlarda analiz ettirilir.

 

Kullandığımız su akridite laboratuarlarda 6 ayda bir test edilmektedir. Aşçılarımızn portör testleri yıllık olarak yapılmaktadır ve tüm aşçılarımız hijyen sertifikasına sahiptir.

Doğal Yiyecekler

İçerdikleri katkı maddeleri nedeniyle çocuklara gofret, şekerleme, hazır bisküviler, patates-mısır cipsi gibi yiyecekler vermeyiz. Aynı şekilde hazır çorbalar, et suyu/tavuk suyu tabletleri, ketçap, mayonez gibi hazır ürünleri, MSG, soya proteinleri gibi katkı maddeleri içerdikleri için kullanmamaktayız.

 

Mutfağa giren tüm malzemelerin işlenmemiş, içerisine katkı maddesi girmemiş olmasına dikkat ederiz.

 

Tam buğday ekmeğimizi  okulumuzda günlük olarak üretmekteyiz Yoğurdumuzu ise kaliteli sütler ve mayalarla günlük olarak yapmaktayız. Okulumuzda sadece gezen tavuk yumurtası kullanmaktayız. Aynı zamanda çoğu yemeğimizi ilikli kemik suyu ile pişirmekteyiz.

 

Sebze ve meyvelerimizi Cesa Marka Ozonlu sebze meyve makinesi ile yıkamaktayız. Doğal olan ozonlu su virüs, bakteri ve mikropları öldürmekte, ürünler üzerindeki zirai kimyasalları ve katkı maddelerini en etkili şekilde dezenfekte etmektedir.

Sağlıklı Pişirme Teknikleri

Besinlerdeki mineral ve vitamin korunumunu azami seviyede tutmak için sağlıklı pişirme tekniklerini uygulamaktayız.

 

Sebzeler kısa sürede az su ile pişirilmektedir ve vitamin kaybını önlemek için suları dökülmemektedir. Doğranmış sebzeler kaynar suya direk atılarak kısa sürede pişirilmektedir. Bu sayede sebzeler C vitamini ve antioksidan özelliklerini kaybetmeden servis edilmektedir. Makarna ve tahıl grupları az suda pişirilerek ve suyu çektirerek pişirilmektedir. Bu sayede B grubu vitamin kayıpları önlenmektedir.

 

Ekmek ve kurabiye yaparken hamur mayalandırılır ve bu sayede çinko ve protein yanında demir, kalsiyum ve B vitaminin miktarı artar.

 

Endüstriyel mutfaklarımızda sadece çift tabanlı çelik tenceler ve gıdaya uygun CE sertifikalı Polikarbonat servisleri kullanmaktayız. Çift tabanlı çelik tencerelerin buhar ve gaz  geçirgenliği başarılı olduğu için mineral ve vitaminleri daha iyi korumaktadır.  Tüm bardak ve tabaklarımız çocuklar için en güvenli opsiyon olan gıdaya uyumlu CE sertifikalı polikarbonat ürünlerden seçilmiştir.

Sağlıklı Beslenme Müfredatı

Sağlıklı beslenme müfredatımızın çok önemli bir parçasıdır. Amerika Tarım Bakanlığının okul öncesi çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretmek için geliştirdiği müfredatı uzman ekibimiz ile beraber Türkiye şartlarına uyarladık. Derslerimizde ve  beslenme saatlerinde bu  müfredatı etkin olarak kullanarak dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemini çocuklarımıza şarkılar ve oyunlarla öğretmekteyiz. Çocuklarımız bahçemizde farklı sebzeleri ekmekte, büyümelerini gözlemlemekte ve sonra bu ürünleri yemek aktivitelerinde kullanmaktayız

MİA'DA
Mia’da Beslenme !
Mia’da günler nasıl geçiyor
izlemek için lütfen tıklayınız.