Yaratıcı, maceracı, coşkulu, atılgan, sosyal, şaşkın, müziksever. Okul öncesinde çocuklar, tüm bu kelimelerin yaşayan tanımıdır… hatta daha fazlası! Enerjileri, merakları ve hayatı yüksek sesle yaşama istekleri, artan bağımsızlık ve özgüven duygularıyla desteklenir. Çocuklar bu dönemde benlikleri gelişirken fark edilmek ve onaylanmak isterler. Anaokulu döneminde çocuklar adeta sosyal kelebeklerdir. Sosyal becerileri ise işbirliği yapma, problem çözme, paylaşma ve arkadaş edinme konusundaki artan yetenekleriyle gelişmektedir. Bu dönemde oyun, çocuğun işidir. Aslında bu hevesli ve meraklı düşünürlerin öğrenmesi, büyümesi ve gelişmesi için en iyi yol oyun oynamaktır. Buna yalnız oynamak ve başkalarıyla oynamak – anne & baba da dahil! Hareketlilikleri artar ve hareket etme ihtiyacı, sınırsız enerjilerinden kaynaklanır.
Koşan çocukları kovalamaktan yorulduğunuzu düşündünüz değil mi!

Belki de çocukluğun anaokulu dönemini özetlemenin en iyi yolu “hazırlık” kelimesidir. Okul öncesinde çocuklar büyük bir potansiyelin eşiğindedir. Yeni şeyler denemeye, meydan okumaya ve başkalarıyla işbirliği içinde çalışmaya hazırdırlar. Basitçe söylemek gerekirse, hazırlanmaya hazırlar!

Müzik, çocuğunuzun hazır olmasına yardımcı olur. Hayatla yüzleşmeye hazır, okula hazır, yeni maceralara hazır ve müzikte bir sonraki adıma hazır. Bebeklikten büyük çocuğa “okul öncesi” dediğimiz o keyifli geçişte: hareket, hayal gücü, oyun, yaratıcılık, keşif, etkileşim ve topluluk, çocuğunuzun çok kritik bir döneminde, avantajlı olmasını sağlamak için sahneyi hazırlar.

İşte okul öncesinde çocuklar için müziğin en güçlü dört faydası:

  1. Müzik çocukları hareket etmeye teşvik eder.

Hareket ve müzik, hareket ve öğrenme kadar yakından bağlantılıdır. Bu küçük çocukların ne kadar süre hareketsiz oturmaları gerektiği konusunda artan endişelerin olduğu bir zamanda, müzik bir hediyedir.
Dansın, müzik ile serbest ya da senkronize hareketlerin psikolojik ve fizyolojik birçok olumlu sonuçları vardır. Çocuğun beden koordinasyonunun yanı sıra duygunun bedendeki yansıması ve ifadesinde de önemlidir.
Bir Washington Post muhabiri, son makalesinde bunu şöyle özetler: “Çocukların öğrenebilmesi için dikkatlerini verebilmeleri gerekiyor. Dikkatlerini vermeleri için hareket etmelerine izin vermeliyiz.”

  1. Müzik, topluluk ve aidiyet duygusunu besler.

Her insanın temelde ait olma arzusu vardır. Bu ait olma ihtiyacı karşılandığında, sağlıklı duygusal gelişime ve iyi oluşa katkıda bulunur. Çocuk grup içinde çalışmayı öğrendikçe kendine güveni artar. Ve birlikte müzik yapmaktan daha mutlu bir grup deneyimi olamaz!

  1. Müzik, kendini ifade etmek için bir yoldur.

Deneyimler, düşünceler ve fikirlerin olumlu davranışlarla ifade edilmesini amaçlarız. Müzik: her çocuğun keşfetmesi, öğrenmesi ve katkıda bulunması için güvenli bir ortam sunarken; çocuğun bildiği ve hissettiğini de güvenli bir alanda ifade etmesine imkan sağlar.
Müzik ile geçirilen zamanda oyun, keşfetme, şarkı söyleme, hikayeleştirme ve kendini ifade etme, çocukta öğrenme ve yaşam boyu müzik sevgisi için bir anahtar niteliğindedir.

  1. Müziğe hazırlık ve akademik hazırlık benzerdir.

Bir çocuğun büyüdüğünde müzik derslerine hazır olması için gerekli olan beceri ve deneyimler, akademik hazırlık ve başarıyı artıran ve hatta hızlandıran aynı beceri ve deneyimlerdir. Müziğin geliştirdiği dinleme, tekrar eden kalıpları belirleme, problem çözme, yaratıcı düşünme ve kendine güven becerileri – aynı zamanda akademik başarıya da ölçülebilir düzeyde katkıda bulunan becerilerdir.
Ebeveynler için…
Çocuğunuza yaşamda her türlü avantajı sağlamak istersiniz. Yine de, onun çok hızlı büyümesine izin vermek istemezsiniz. Çocukluk, tadına varmak ve zevk almak içindir, deneyimleri paylaştığınız ve gelecek yıllar boyunca kalpte kalacak anılar yarattığınız bir zamandır.
Müzik, çocukluğun o değerli anlarında kalmanıza ve çocuğunuzla okul öncesi döneminden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur. Çocuğunuzun müzik ile temas ettikçe duygularını daha iyi regüle edebildiğini, katı davranış kalıplarının yerini daha esnek tutumların aldığını gözlemleyebileceksiniz.  Anaokulu tercihinde müziğin yaratıcı dünyasından faydalanan ve müzikle iç içe bir deneyim sunan programları olan anaokullarını belirlemek, kriterlerinizden biri olabilir. Evde birlikte müzik yapmak ise sizi yeni ve özel şekillerde bir araya getirecek. Birlikte keyifle geçirdiğiniz müzik dolu zamanların çocuğunuza ve çocuğunuzla olan ilişkinize kattıklarını seveceksiniz!
Bir enstrüman ile tanışmak, ritmi ve sesleri takip etmek, sözlerden melodiler oluşturmak, bedenin her noktasına temas edebiliyor olmak, okul öncesi dönemde eşsiz deneyimler olabilirler.
Ve pastanın üzerindeki krema, çocuğunuza gerçekten ömür boyu sürecek bir hediye verdiğinizi bilmektir: çocuğunuza yaşam boyu eşlik edecek bir müzikal temelin ve müzik sevgisinin hediyesi.

Psikolog Elif BAYRAKTAR
MİA EMİRGAN – Okul Psikoloğu
Kaynak:
https://www.kindermusik.com/mindsonmusic/4-benefits-of-music-for-preschoolers/

Arkadaşlarınızla paylaşın!