OKULA DÖNÜŞE YARDIMCI İPUÇLARI
Yaz bitti ve siz hala muhtemelen “okula dönüş” fikrine alışmaya çalışıyorsunuz. Biz de size çocuğunuzun okuluyla iletişimi iyileştirmenize yardımcı ipuçları veriyoruz.
Ev ile Okul Arasındaki İletişimi Koparmama

  1. Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışın. Çocuğunuz için belli hedeflerinizden bahsedin. Bu öğretmenin, çocuğunuzun verimli bir okul yılı geçirmesinde sizinle takım olarak çalışabileceğini anlamasına yardımcı olur.

 

  1. Duygu ve düşüncelerini paylaşmasını sağlayın:  Okula dönüş ve tatilin bitmesi hakkındaki fikirlerini ve duygularını sorun. Anlatmıyorsa siz kendi çocukluk deneyimlerinizden bahsedin: Ben tatil dönüşü okulların açılmasını iple çekerdim vb. Eğer bu konuda isteksiz ve endişeli ise ona, onu anladığınızı belirten cümleler kurun. Pek çok çocuğun da kendisi gibi tedirgin veya isteksiz olabileceğini, endişenin de hayatın bir parçası olduğunu anlayabileceği bir dilde hatıratın.

 

  1. Okuldan bahsedin: Okullar açılmadan bir süre önce okuldan bahsetmeye başlayın. Sevdiği arkadaşları hakkında konuşun, okuldaki güzel anılarını tekrar hatırlatın. Ama bunu yaparken her gün her gün, sürekli okuldan bahsederek onu sıkmayın.

 

  1. Tüm okul telefon numaralarını ve e-posta adreslerini telefonunuza kaydedin. Bu sayede, herhangi bir sebepten dolayı okulla iletişime geçmek bir tık uzaklığınızda olur.

 

  1. Çocuğunuzun kaydındaki tüm bilgileri güncellediğinizden emin olun. Telefon numaraları, acil durumda aranması gerekenler, alerji bilgileri vb.

 

  1. Çocuğunuz okula gelemediğinde öğretmene mutlaka haber verin.

 
Evde Etkinliklerle Uğraşmak

  1. Tüm etkinliklere aynı önemi verin. Kalemler, silgiler, yapıştırıcı ve dahasını tamamen onlara ayrılmış bir bölgede bulundurun ki çocuklar odaklı ve düzenli kalabilsin.

 

  1. Teknolojik aletleri kapatın. Bu çocuğunuzun dikkatinin dağılmasını kısıtlayıp tüm dikkatini etkinliklerine vermesini sağlar.

Arkadaşlarınızla paylaşın!