Çocukların ilgisini çekmek ve öğrenmek için pek çok yol vardır. Ev malzemelerini kullanan bu benzersiz, açık uçlu etkinliklerle, çocuklar (ve yetişkinler) bilim, matematik, sanat, dil ve çok daha fazla kavramları keşfedebilirler. Bu önerilerin sizler için başlangıç olacağını ve çocukların  ilgi alanlarına göre yeni yollar açabileceğini unutmayın.
Not: su oyunları sırasında çocukları her zaman izlemeyi unutmayın
* Su ile oynamak için sığ bir tepsi kullanın. Kaseler, ölçüm bardakları, kaşıklar, süngerler ve balon çırpma teli gibi araçlar ekleyin. Bir oyuncak yıkama istasyonu oluşturmak için suluboya ile renklendirin veya sabun ekleyin. Su ile deney yapın, nesnelerin batıp batmayacağını veya yüzüp yüzmeyeceğini ve hangi malzemelerin suda çözüleceğini kontrol edin veya yağ ve suyu birleştirmeye çalıştığınızda neler olacağını görebilirsiniz.
* Her gün iç mekan bitkilerini sulamayı kendinize iş olarak edinin. Eski bir plastik şişeden bir yağmur göstergesi yapın ve dışardaki bitkilerinin ne kadar su aldığını izlemek için pencerenizin dışına yerleştirin.
* Su damlaları ile deney yapın. Su damlalarını bir pipet kullanarak düz bir yüzeyde üfleyebilir ve nasıl yuvarlandıklarını izleyebilir veya metal bir paraya kaç damla sığabileceğini saymak için bir damlalık kullanabilirsiniz (Düşündüğünüzden çok daha fazla sığacak!) Bu oyun bir çok anaokulunda steam derslerinde yapılan bir deneydir.
* Kavanozda veya bardakta su kullanarak biraz müzik yapın. Kaplarınızı farklı yüksekliklerde doldurun ve yanlara hafifçe vurun. Farklı kaplar hangi sesleri çıkarır? Su eklerseniz veya biraz içinden alırsanız çıkan sesler değişir mi?
* Sudan sanat eserleri yaratın! Su dolu buz küpü kaplarınıza gıda boyası veya suluboya ekleyerek buz küplerini renklendirin, bir kulp oluşturmak için bir dil çubuğunu buz dolu kaba daldırın ve dondurun. Dondurulduktan sonra, benzersiz bir resim deneyimi yaşayacaksınız.
* Su yürüyüşü yapın. Kavanozları renkli suyla doldurun ve kağıt havluları iki ucu farklı kavanozlara girecek şekilde birbirine bağlayın. Daha sonra onları bir kenara koyup ve suluboyaların hareket etmesini ve zamanla karışmalarını izleyebilirsiniz.
* Geri dönüştürülebilir malzemeler (bant veya akla gelen başka bir şey) kullanarak bir tekne inşa etmeyi deneyin. İnşa edildiğinde, test edin! Daha da iyi yapabilir misin? Suyun üzerinde hareket etmesini sağlamak için neler yapabilirsiniz?
* Boyamadan önce tebeşiri suya batırın. Yarattığı canlı yeni renklere göz atın!
* Scooter, bisiklet veya diğer açık hava oyuncakları için bir “araba yıkama” istasyonu kurun.
* Çocukları sadece küçük bardaklar veya süngerler kullanarak suyu bir kovadan diğerine olabildiğince hızlı hareket ettirmeye teşvik ederek bir su yarış parkuru yapın. Bir dakika içinde ne kadar su taşıyabileceklerini görün. Bu oyun anaokullarında sık oynanan bir oyundur.

Arkadaşlarınızla paylaşın!