En yaygın uyku sorunları yatmadan önce olan süreçlerdir. En fazla 15 dakika sürmesi ve günü sona erdirmek için sakinleştirici bir yol olması gereken bir süreç, bunun yerine, genellikle saatlerce süren tartışmalar, gözyaşları ve savaşlarla anlatılır. Neyse ki, ebeveynler bağlılık ve tutarlılığı sürdürdüğü sürece uyku zamanı her evde mutlu bir zamana dönüşebilir. Mesela birçok anaokulu sürdürdükleri bu tutarlılıkla onlarca çocuğu aynı anda uyutabilmektedir.  İşte yatmadan önce uyfu savaşlarından kaçınmak için en iyi 10 ipucu.
 
1-Çocuğunuzun yaşına uygun bir yatma zamanı ayarlayın ve yatma zamanının sürekli aynı olmasına dikkat edin. Genel olarak, 4 aydan 6 yaşına kadar olan çocuklar geceleri  11-12 saat kesintisiz uykuya ihtiyaç duyarlar. 7-12 yaş arası çocuklar ideal olarak 10-11 saat gece uykusu almalıdır. Gençler geceleri 9-10 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.
2-Yatmadan önce rüzgarı dindirmeniz gerekebilir. Akşam yemeğinden sonra, hareketli ve yuvarlanma gibi uyarıcı davranışları sonlandırmak  için iyi bir zamandır. Banyo zamanı çocuğunuz için rahatlatıcı ise, akşam rutininin bir parçası olabilir. Ayrıca, evin içindeki ışıkları kısmak, yatıştırıcı müzik koymak ve yatmadan en az bir saat önce elektronik cihazların kullanımını durdurmak iyi bir çözüm olabilir.
3-Çocuğunuzun odasında uyumaya elverişli bir uyku ortamı yaratın. Odanın sessiz, karanlık, güvenli ve odada uyarıcı olmadığından emin olun.
4-Yatma zamanı için hazırlanın. Rutine başlamadan önce, çocuğunuzun yatmadan önce ve odasında uyumak için ihtiyaç duyacağı her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Bu önlem yatma zamanı resmi olarak başladıktan sonra sizin veya çocuğunuzun odadan çıkmasını önleyecektir.
5-Oturma odanıza ve çocuğunuzun odanıza dijital saatler koyun. Bir çocuğun uykuya dalma zamanının geldiğini görmesi için somut bir gösterge işinize yarayabilir, çocuğa yatma deneyimi üzerinde bir kontrol hissi verir.
6-Kısa, tutarlı ve uyarıcı olmayan bir uyku rutini oluşturun. Uyku zamanlarının rutin halinde olması çocukların ve ailelerin uyku ile ilgili olan kaygısını oldukça azaltır. Uyku rutini beslenme, kitap ve bazı özel kucaklama zamanlarından oluşabilir.
7-Çocuğunuzun uyku rutinine erken başlayın, böylece çocuğunuz aşırı yorulmadan önce uykuya dalar. Hiçbir yatma rutini 15 dakikadan uzun olmamalıdır. Bu nedenle, çocuğunuzun saat 7:00’de uyumasını istiyorsanız, saat 6:45’de rutine başlamalısınız. Bu, rutinin ve çocuğunuzun huzur içinde uykuya dalması için yeterli zaman sağlar.
8-Çocuklar genellikle uyanık bırakılmalıdır. Odadan çıktığınızın farkında olmalı ve hızlı ve huzurlu bir şekilde uyumak için kendilerini rahatlatabilmelidirler. Bu sayede çocuğunuz bir hastalık veya yaralanma olmadığı müddetçe gece boyunca uyansa bile kendini sakinleştirebilecektir.
9-Daha büyük çocuklar için yatmadan önce olumlu konuşmalara ve mutlu düşüncelere odaklandığınızdan emin olun. Yatmadan önce gece görüşmelerinize ‘’ günümün en iyi kısmı ” konusunu ekleyebilirsiniz. Çocuğunuzu rahatsız eden her şeye odaklandığını sohbetler için gün içinde belirli bir “konuşma süresi” ayarlayın. Çocuğunuz korkularını ve endişelerini dinlemeye hazır olduğunuzu bilmelidir, ancak yatma zamanı bizi güldüren şeylere odaklanan konuşmalar için ayrılmıştır.
10-Uyku kuralları için bir ödül grafiği oluşturun. Çocuğunuzun en önemli uyku kurallarından birini seçin ve grafiğe yazın. Çocuğunuz, uyku sürecinin bir parçası gibi hissetmesi için grafiği süslemenize yardımcı olabilir. Hatta bu konuda Anaokulunuzdan dahi yardım isteyebilirsiniz. Çocuğunuzu bir markete götürün ve heyecan verici ikramlarla doldurmak için bir hazine sandığı seçin. Uyanma zamanında, çocuğunuz uyku kuralını takip ederse, grafiğe bir etiket koyar ve Hazine sandığından bir ödül seçer.
https://blogs.brighthorizons.com/

Arkadaşlarınızla paylaşın!