Bugünkü gönderi, pediatrik uyku uzmanı ve sağlık eğitimcisi olan Whitney Roban, Ph.D.’nin izniyle hazırlanmıştır.
Benim Pediatrik Uyku Danışmanlığımda, en yaygın uyku sorunları yatma zamanı merkezindedir. En fazla 15 dakika sürmesi ve günü sonlandırmanın sakinleştirici bir yolu olması gereken bir süreç, bunun yerine, genellikle saatler süren tartışmalar, gözyaşları ve savaşlarla geçmektedir. Neyse ki, ebeveynler bağlılığı ve tutarlılığı sürdürdüğü sürece, uyku vakti her evde mutlu bir zaman olabilir. İşte uyku vakti savaşlarından kaçınmak için en iyi 10 ipucum.
Çocukların Daha Fazla Uyumasına Yardımcı Olacak 10 İpucu

  1. Yaşa uygun bir uyku vakti ayarlayın ve bu belirlenen uyku vakti ile tutarlı olun. Tipik olarak, 4 aydan 6 yaşına kadar olan çocuklar her gece 11-12 saat kesintisiz uyku almalıdır. 7-12 yaş arası çocuklar ideal olarak 10-11 saat gece uykusu almalıdır. Gençlerin geceleri 9-10 saat uykuya ihtiyacı vardır. Çocuk Anaokulunda uyuyorsa buda dikkate alınmalıdır.
  2. Yatmadan önce dinlenin. Akşam yemeğinden sonra, sert ve yuvarlanma gibi herhangi bir uyarıcı davranıştan kurtulmaya başlamak için iyi bir zamandır. Banyo zamanı çocuğunuz için rahatlatıcıysa, bu zamanı akşamın erken saatlerinde yapın. Yatmadan en az bir saat önce evin içindeki ışıkları kısmak, rahatlatıcı müzikler açmak ve elektronik cihazları kullanmayı bırakmak da iyi bir fikirdir.
  3. Çocuğunuzun odasında uyumaya elverişli bir uyku ortamı yaratın. Odanın sessiz, karanlık, güvenli ve uyarıcı olmadığından emin olun.
  4. Yatma vaktine hazırlanın. Rutine başlamadan önce sizin ve çocuğunuzun uyku vakti rutini ve çocuğunuzun odasında uyumak için ihtiyaç duyacağı her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, yatma vakti resmi olarak başladığında sizin veya çocuğunuzun odadan çıkmasını engelleyecektir.
  5. Oturma odanıza ve çocuğun yatak odasına dijital saatler yerleştirin. Bir çocuğun uyku zamanının geldiğini görmesi için somut bir yola sahip olmak, çocuğa yatma zamanı deneyimi üzerinde bir kontrol hissi verir.
  6. Kısa, tutarlı ve uyarıcı olmayan bir uyku vakti rutini oluşturun. Uyku vakti rutinleri hem çocuklar hem de yetişkinler için anksiyete seviyelerini düşürür çünkü herkes bundan sonra ne olacağını bilir. Yatma vakti rutini emzirme, kitap ve bazı özel kucaklaşma zamanlarından oluşabilir. Birçok anaokulu bu tip rutinleri başarı ile uygulamaktadır.
  7. Çocuğunuzun aşırı yorulmadan önce uykuya dalması için çocuğunuzun yatma zamanı rutinine yeterince erken başlayın. Hiçbir yatma vakti rutini 15 dakikadan uzun olmamalıdır. Bu nedenle, çocuğunuzun 7: 00’de uyumasını istiyorsanız, yatma saatine 6: 30’da başlamalısınız. Bu, çocuğunuzun huzur içinde uykuya dalması için yeterli zaman sağlar.
  8. Odadan çıktığınızın farkında olmalı ve hızlı ve huzurlu bir şekilde uyumak için kendilerini rahatlatabilmelidirler.
  9. Daha büyük çocuklar için, yatmadan önce yapılan konuşmanın olumlu ve mutlu düşünceler etrafında odaklandığından emin olun. Uyumadan önce gece sohbetlerinize “günümün en güzel anı” konusunu veya Anaokulunda yaptıkları konuları ekleyebilirsiniz. Gün içinde çocuğunuzu rahatsız eden herhangi bir şeye odaklanan tartışmalar için belirli bir “konuşma süresi” belirleyin. Çocuğunuz, korkuları ve endişeleri tartışmak için müsait olacağınızı bilmelidir, ancak uyku vakti, bizi gülümseten şeylere odaklanan konuşmalara ayrılmıştır.
  10. Bir uyku kuralı motivasyon tablosu oluşturun. Çocuğunuzun en önemli uyku kurallarından birini seçin ve bunu tabloya yazın. Çocuğunuz, bu sürecinin bir parçası olduğunu hissetmesi için haritayı dekore etmenize yardımcı olabilir. Heyecan verici ikramlarla doldurmak için bir hazine sandığı seçin. Uyandığında, çocuğunuz uyku kuralına uymuşsa, haritaya bir çıkartma koyar ve hazine sandığından bir ödül seçebilir.

 

Arkadaşlarınızla paylaşın!