Covid-19 Salgını’na karşı aldığımız önlemler

Baba ve Çocuk Aktiviteleri Çocukların Gelişimlerini Etkiliyor

EBEVEYN
5 Nisan 2019
Baba ve Çocuk Aktiviteleri Çocukların Gelişimlerini Etkiliyor

Çocukların babalarıyla haftada 5 saat ekstradan başbaşa zaman geçirmeleri, çocuk gelişimi açısından yüksek eğitimli bir babanın bilgilerini aktarması kadar büyük etki ediyor.

Avustralya’da yapılan büyük bir araştırmanın verilerin de, bir baba çocuğu ile öğrenme etkinliklerinde zaman geçirirse, çocuğun zamanla kelime testlerinde daha iyi olacağını gözlemlemişler. Ayrıca ebeveyn-çocuk öğrenme etkinliklerinde ve çocuğun bilişsel gelişiminde babanın katkısı anneninkinden daha çok güçlü.

Araştırmacılar babalarıyla başbaşa zaman geçiren 4, 6 ve 8 yaşında olmak üzere 3.273 tane çocuk üzerinden bilişsel gelişimlerinin nasıl ilerlediğini gözlemlemişler. Araştırmadaki babalar çocukların biyolojik babalarıydı ve aynı evde yaşıyorlardı. Bu çocukların büyük bir kısmı anaokuluna devam ediyordu.

5 Yaş Çocukları için Hangi Etkinlikler Daha Uygun?

Bir babanın çocuğu ile geçirdiği zaman onun bilişsel gelişimine anne ile geçirdiği zamandan biraz daha etki ediyor. Baba ile yapılan planlanmış aktiviteler ( örneğin spor ve müzik dersleri) çocuk gelişimine, planlanmamış aktivitelerden daha fazla etki ediyor. Ama öğrenmenin en etkili yöntemi elbette, eğitim ile ilgili oyunları okumak ve oynamak.

Baba ve Çocuk

Baba-çocuk öğrenme etkinliklerine harcanan beş saat daha, sıfır ile yüz arasında değişen kelime puanlama testinden yaklaşık bir puan artış gösteriyor.

Ekstra baba-çocuk öğrenme etkinlikleri ile çocuğun bilişsel gelişimi arasındaki artan bağlantı hem iyi eğitimli hem de daha az eğitimli çocuklara sahip olan babalar için aynıydı. Bu bulgu sürpriz bir sonuçtu, çünkü daha iyi eğitimli babaların daha fazla becerisi, daha fazla sosyal birikimi ve daha fazla dil kabiliyetinin olması bekleniyor ve durum böyle olunca bu çocuklarda daha yüksek beklenti vardı.

4 Yaş Çocukları için Hangi Etkinlikler Daha Uygun?

Yine de, daha iyi eğitimli babaları olan çocuklar genel olarak daha sağlıklı bilişsel gelişim göstermektedir. Çünkü, daha iyi eğitimli babalar, ortalama olarak, çocuklarıyla birlikte öğrenme etkinliklerinde daha fazla zaman harcıyorlar. Bu, daha iyi eğitimli hanelerden gelen çocukların daha iyi bilişsel gelişimlere sahip olma eğiliminde olmasının önemli bir nedenidir.

Araştırmacılar, çocuklar babalarıyla ekstradan öğrenme etkinliği yaşadıklarında neden bilişsel gelişimin, iyileşme eğiliminde olduklarına dair bir takım açıklamada bulmuşlar.
Baba Çocuk Aktivite

Babanın anneye olan ekstra yardımları, çocuğa daha fazla deneyim çeşitliliği kazandırır. Çocuklar gözlem yaparak ve rol model alarak öğrendikleri için, bir kişidense iki kişinin katkıda bulunması daha fazla yarar sağlar.

Bilişsel gelişime bazı durumlarda katkı sağlayabilir. Bir baba, çocukları ile daha fazla zaman geçirdiğinde, annenin üzerinde olan çocuk bakımı sorumluluğunu paylaşarak hafifletiyor, bu durumda annenin çalıştığı işine ve çocuk bakma kapasitesine ve anne-baba ilişkisine fayda sağlıyor. Çocukların bilişsel gelişimi tüm bunlardan etkileniyor.

3 Yaş Çocukları için Hangi Etkinlikler Daha Uygun?

Peki ebeveyn-çocuk öğrenme etkinlikleri ile çocuğun bilişsel gelişimi arasındaki ilişki ve baba-çocuk zamanı neden annelerinkinden daha güçlü olabilir? Araştırmacılar dört olası cevap bulmuşlar.

İlgili bir baba, çocuğa daha az ebeveyn çatışması ve daha fazla sosyal kapasite sağlar bu da arkadaş edinmesine yardımcı olur.

Annelerin çocukları için öğrenme aktiviteleri organize etmekten ve gitmekten hoşlanmaları daha muhtemeldir, bu yüzden bu aktivitelere onlar için gitmeleri çocukların üzerindeki olumlu sonuç sağlaması babalarınınkinden az olur.

Annelerin, mücadele eden bir çocukla geçirdikleri zamanı artırmaları, ortak bir alan yaratmaları bilişsel gelişimlerini zıt yönde etkileyebilir.

Anneler genel olarak çocuklarla babalardan çok daha fazla zaman geçirme eğilimindedir, bu nedenle belki de annelerin çocukları için harcadığı fazladan zaman, babanın çocuk ile harcadığı zamandan daha az bir etkiye sahiptir.

Araştırmacılar, eğitimden bağımsız olarak tüm babaların çocuklarıyla daha fazla zaman geçirerek ve çocuklarla öğrenme etkinliklerine odaklanarak bilişsel gelişimin iyileştirilmesine eşit derecede katkıda bulunabileceğine dikkat çekmektedir.

https://www.cocukyeri.com/blog/baba-ve-cocuk-aktiviteleri-gelisimlerini-etkiliyor