Covid-19 Salgını’na karşı aldığımız önlemler

ÇOCUKLARA MINDFULNESS ÖĞRETMENİN12 BASİT YOLU

EBEVEYN
17 Şubat 2022
ÇOCUKLARA MINDFULNESS ÖĞRETMENİN12 BASİT YOLU

Ailenizin yaşamına Mindfulness aşılamak aslında çok kolay ve eğlenceli.

1.  Mindfulness ile birlikte beden, düşünceler ve duyguların farkına varın.“Göğsümde bir sıcaklık hissediyorum ve      dışarıda arkadaşlarım ile oynarken kendimi çok mutlu hissediyorum.” Bu yeni durum hakkında gergin hissedebilirsiniz. ‘’Şu anda vücudunda ne fark ediyorsun?” Çocuklarımız daha fazla iç görüye sahip olursa iç deneyimleri hakkında daha uygun yanıtları bulabilirler.

2. 3 Nefeslik bir kucaklamayı paylaşın. Çocuğunuza sarılarak, birlikte üç, senkronize, derin nefes alın. Omuzlarınızı indirin, kaslarınızı gevşetin.  Hadi gerginliğin eriyip gittiğini hissedin. Sabahları veda ederken, çocuğunuz anaokulunda yaşadığı bir olayı kızgınlıkla anlatırken, sakinleştirici bir kucaklamaya ihtiyaç duyduğunuzda veya sadece sevgi göstermek için kullanabilirsiniz.

3.Vücut duyularınızı hareket ettirin, gerin ve fark edin. Çocuklarınıza bütün vücudumuzun bizim için yapabileceklerini ve yeteneklerini gözlemlemelerini ve takdir etmelerini öğretin.

4.Durun ve çevrenin farkında olun. Kendinizi boş bir anda beklerken bulduğunuzda market kasasında, anaokulunda çocuğunuzun gelmesini beklerken, doktor randevusunda, arabanıza doğru yürürken – duraklayın, beş duyunuza uyum sağlayın ve fark ettiklerinizi yanınızdakilerle kişiyle paylaşın.

5.Kendinizi sakinleştirmek için nefesinizi fark etme, adlandırma ve kullanma sürecinizi tanımlayın. ‘Şu anda bunalmış hissediyorum. Uzaklaşmam ve birkaç derin nefes almam gerekiyor … Tamam, şimdi daha sakin hissediyorum’.

6.Hissederek bir atıştırmalık yiyin. Eğer anaokulu çağında bir çocuğunuz var ise bu kolay gelebilir çünkü anaokulu çağındaki çocuklar genellikle dayanılmaz derecede yavaş bir tempoda yemek yerler. Çocuklar büyüdükçe, yavaşlamak için bir hatırlatıcıya ihtiyaçları olabilir. Ek olarak, yiyecekleri gözlemlemek için duyularınızı kullanın. Görüntü, koku, his ve tada dikkat ederek ilk birkaç ısırığın tadını çıkarın.

7.Nefeslerinizi sayın. Çocuğunuzun karnına küçük bir yastık, pelüş oyuncak ya da elinizi yerleştirin, nefes alıp vermeyi, karnın yükselip alçalmasını fark etmesini sağlayın. Nefesleri önce yüksek sesle, sonra sessizce kendi başınıza sayın.

8.Farkında olduğunuz bir doğa yürüyüşü yapın. Çocuğunuzun hızında hareket edin, tabii bu yürüyüş bir çita gibi hızlı koşmak ya da bir salyangoz gibi yavaş yürümeye kadar değişiklik gösterebilir. Merak ve macera duygunuz yanınızda olsun ve çocuğunuzun size yol göstermesine izin verin.

9.Karın nefesi alıştırması yapın. Karnınızın ve göğsünüzün üzerine elinizi koyun. Nefes alırken, karnınızı bir balon gibi doldurun ve nefes verirken balonun sönmesine izin verin. Bu genellikle başta mantıksız hissettirir, çünkü çoğumuz çoğu zaman göğsümüzden nefes alırız. Karın solunumu vücuttaki gevşeme tepkisini otomatik olarak devreye sokar.

10.Çocuğunuza izin verin. Çocuklar içgüdüsel olarak daha dikkatlidirler (fakat A noktasından B noktasına ulaşmaları çok uzun sürebilir). Mümkün olduğunc, kendi hızlarında keşfetmelerine izin verin. Doğal olarak araştırmaları ve dikkatli olabilmeleri için alan yaratın.

11.Örneklerle öğretin. Çocuklarınız için mindfulness modelleyin. Böylelikle çocuklar çok daha rahat farkına varacak ve süreci içselleştireceklerdir. Ne yaparsanız yapın, çocuğunuzu zorlamayın. Çocuklar geliştikçe ve değiştikçe, anaokuluna başlayıp kendi gelişimini fark ettiğinde kendisine en uygun farkındalık biçimleri de değişecektir. Sabırlı olun ve eğlenin. Mümkün olduğunca uzun ve yavaş yolu tercih edin. Mindfullness, yaşam boyu etkili bir yol anlamına gelir. Öyleyse devam edin ve nefes alın.

12.Bir müzik listesi hazırlayın. Favorilerimizden bazıları:

Kira Willey—Çocuklar İçin Dikkatli Anlar CD’si (çocukların stresini atmalarına, sakinleşmelerine ve odaklanmalarına yardımcı olacak 30 basit, hızlı yol) ve çocuklar için diğer harika müzikal yoga CD’leri.

Eline Snel—Bir Kurbağa Gibi Hareketsiz Oturmak: Çocuklar İçin Farkındalık Egzersizleri

Amy Saltzman—Still Quiet Place Çocuklar ve Gençler için CD’ler

Thich Nhat Hanh—Tohum Ekme: Çocuklarla Farkındalık Uygulaması

 

 

Çeviren

Psk. Nuray Begüm Altunbaş

MİA ATAŞEHİR – Okul Psikoloğu

Kaynak:https://www.psychologytoday.com/us/blog/breathe-mama-breathe/201605/12-simple-ways-teach-mindfulness-kids