Covid-19 Salgını’na karşı aldığımız önlemler

ÇOCUKLARDA REZİLYANS OLUŞTURMAK İÇİN 6 İPUCU

EBEVEYN
3 Ekim 2020
ÇOCUKLARDA  REZİLYANS OLUŞTURMAK İÇİN 6 İPUCU

Aileler yeni bir okul yılına başlamak için hazırlanırken, çocuklarımızın  okulda öğrenme ve iletişim kurma şekli farklı olacaktır. Bu süreçte her zamankinden daha fazla olarak , çocukların onları zorlayan durumlara karşı ve yeni normale uyum sağlamaları için rezilyansa ihtiyaçları vardır.

İyi haber şu ki, çocuğunuzun problemler karşısında daha esnek olmasına yardımcı olacak aile olarak uygulayabileceğiniz beceriler var. Rezilyans bir diğer adıyla esneklik, çocukların gelişmesi için kritik bir özelliktir, çünkü sosyal, duygusal ve akademik başarılarını arttırır ve zorlu koşullar ile mücadele etmelerine yardımcı olur.

İyimserlik, yaratıcılık ve empati olmak üzere üç temel beceriye odaklanarak ve modelleyerek çocuğunuzda esneklik oluşturabilir ve kendi içinizde güçlendirebilirsiniz.

 

OPTİMİZM-İYİMSERLİK

İster inanın ister inanmayın, iyimserlik sadece bir zihniyet değil, dayanıklılık ve kararlılıkla beslenen bir beceridir! Yetişkinlerden modelleme yapılarak ve çok fazla uygulama ile çocuklar umutlu bir mercekten hayata yaklaşmayı öğrenebilirler.

Yetişkinler bunu uygulayabilir …

Olumsuz konuşmaları diğer yetişkinlerle birlikte çocuksuz anlar için saklayın. Hayat zor olsa bile, olumlu düşünme ve modu yüksek ifade ile çocuklar için iyimser bir örnek oluşturun.

Herkesin her koşulda olumluyu bulmaya odaklanmasına yardımcı olmak için aile olarak günlük şükran uygulamasına başlayın. Şöyle başlayın: “bana gününüz hakkında üç iyi şey söyleyin.”

Çocuklar bunu uygulayabilir …

Aksilikler ortaya çıktığında dik duruşlu ve  olumlu bir dil uygulayın. Basit bir “ah, belki bir dahaki sefere!”çocukların hayat onları aşağı çektiğinde, tekrar zıplayabileceklerini ve tekrar deneyebileceklerini öğrenmelerine yardımcı olur!

Olumsuz düşüncelerin yerini almak için olumlu kelimeler ve ifadeler kullanın. Çocuğunuzun ” Anaokulunda kimse beni sevmiyor” gibi şeyler söylediğini duyarsanız, yapabileceğiniz ilk şey onlarla empati kurmak ve dinlediğinizi göstermektir. O zaman, bunun bir gerçek değil, bir düşünce (veya duygu) olduğunu anlamalarına yardımcı olun! Bu düşünceyi şöyle bir gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olun: “yılın başında arkadaş edinmek zor, ama daha önce arkadaş edindim sadece biraz zaman alabilir.”

Yaratıcılığı Geliştirin

Yaratıcılık, doğuştan gelen bir özellik değildir. Uygulama ile geliştirebileceğiniz bir beceridir! Çocuğunuza hayal gücünün sınırı olmadığını gösterin ve orijinal fikirlerinin önemli olduğuna inanmasına yardımcı olun!

Yetişkinler bunu uygulayabilir …

Merak etme gücünü modelleyin. Çocuklarınızla “merak ediyorum … ” soruları sorarak, yeni fikirler ve çözümler bulmak için birlikte yaratıcı bir şekilde düşünebilirsiniz.

Kodlar veya sinyaller ile yaratıcı olun (Casuslar veya antrenörleri gibi!) biriniz iş için bir konferans görüşmesinde olduğunda veya çocuğunuz anaokulu için çevrimiçi bir sınıfta olduğunda iletişim kurmak için kullanabilirsiniz.

Çocuklar bunu uygulayabilir …

Her şeyi Karıştırın! Çocuklarınızın okul günlerini kendi yollarıyla nasıl yapılandıracaklarına dair fikirler bulmalarına izin verin. Belki programlarını veya rutinlerini yeniden düzenlerler, eğlenceli kafa molaları planlarlar veya seçtikleri hareket anlarını eklerler.

Risk almak ve kendi öğle yemeğini yapmak veya odalarını yeniden düzenlemek gibi yeni şeyler denemek için pratik yapın. Konfor bölgeleri dışında zaman geçirmek yeni beceriler keşfetmek ve yeni şeyler öğrenmek için güzel bir fırsat yaratacaktır. Böylelikle fikirlerini ve yeteneklerini güvenle inşa edeceklerdir!

Empati Kurma

Empati gibi bir beceriyi kullanmak kendiniz için hiç hissetmediyseniz oldukça zordur.Bu beceriyi çocuğunuzda geliştirmenin en iyi yolu, onlar için model olmaktır. Çocuğunuz için empati ifade ettiğinizde, ona başka birinin merceğinden dünyaya (veya bir duruma) bakma pratiği yapma imkanı verir.

Yetişkinler bunu uygulayabilir …

Başkalarının duygularına ve deneyimlerine özen göstererek empati gösterin ve başkasının nasıl hissettiğini düşünmenin nasıl bir şey olduğunu yüksek sesle anlatın.

Davranışları düzeltmeden veya eleştirmeden önce çocuklarla iletişim kurun. Çocukların duygularını kabul etmek, bakış açılarını duymak ve anlamak için zaman ayırarak, çocuklarınıza hataların onarılabilir olduğunu gösterebilirsiniz. İşler zor olsa bile, her zaman sevgi ve saygı ile yol gösterebilirsiniz.

Çocuklar yapabilir …

Çocukların kendilerinin ve diğerlerinin duygularını tanımasına ve anlamasına pratik yaparak yardımcı olun. Bu tür duygusal akıcılık, çocukların duygularını empati geliştirmenin önemli bir parçası olan diğer insanların duygularıyla ilişkilendirmelerine yardımcı olur.

Kardeşler veya ebeveynlerle olan anlaşmazlıkları çözün. Çocuğunuzdan diğer kişinin bakış açısını dinlemesini ve kendi bakış açısını paylaşmadan önce duyduklarını tekrarlamasını isteyin. Bu gibi durumlarda dinleme kaslarını egzersiz yapmak, çocukların diğer insanların aynı durumları kendilerinden farklı olarak nasıl gördüklerini anlamalarına yardımcı olur. Bu durum çocuklara başkalarına nasıl hissettirdiklerini her zaman bilmediğinizi göstermek için harika bir yoldur.

Bu üç temel beceriyi çocuğunuzun günlük rutinine eklemek, çocuğunuzun herhangi bir ortamda değişim ve belirsizliğe  karşı mücadele etmesinde ömür boyu süren ve onlara destek olan bir yatırımdır!