Covid-19 Salgını’na karşı aldığımız önlemler

DİL ÖĞRENMENİN ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMLİ OLMASININ 6 NEDENİ

EĞİTİM
15 Nisan 2022
DİL ÖĞRENMENİN ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMLİ OLMASININ 6 NEDENİ

Gelecek için planlarınız ne olursa olsun, birden fazla dil konuşmak her zaman son derece yararlı bir beceridir. Bu özellikle de anaokulu çağındaki çocuklar için geçerlidir.

Ergenlik çağına geldikçe, yeni dil becerilerini uygulamak, dünyayı tamamen yeni bir bakış açısıyla anlamaları için bir platform sağlayarak onları yeni gelenekleri ve kültürel nüansları benimsemeye teşvik eder. Diller, büyümelerinin önemli bir döneminde başkalarına karşı empati ve anlayış duygusunu beslerken ek olarak da küreselleşmiş bir işyerinde mesleki başarıya giden yeni yollar açar.

İşte çocuğunuzun iki dilli olması için altı neden:

  1. Birden fazla dile maruz kalmak empatiyi geliştirir.

Anaokulu çağındaki çocuklar yeni bir dil öğrendiklerinde, farklı bir topluma ait gelenek ve değerlerle tanışırlar. Bu, onları yeni bir bakış açısıyla düşünmeye teşvik ederek kültürel duyarlılığı geliştirir. Gelişimlerinin önemli bir döneminde, çocukları dünyayı görmenin yeni yollarına maruz bırakmak ve başkalarının nereden geldiğini takdir etmek karakterleri üzerinde belirleyici olabilir.

  1. İki dilli olmanın sağlık için yararları vardır.

Birden fazla dil konuşmak demansın başlangıcını yavaşlatabilir. Beyin, bilgiyi işlemek için farklı reseptörler kullanarak yeni yollar bulur ve bu da işlevselliğini korumasına yardımcı olur. Eski bir araba düşünün; yıllardır garajda yatan bir araba. Dikkatli ve düzenli bir şekilde sürülen aynı modele kıyasla, yıllar süren hareketsizlikten sonra motorun tekrar çalıştırılması çok daha zor olacaktır. Akademisyenler buna “bilişsel rezerv” diyorlar.”

  1. Çocukların öğrenme avantajı vardır.

Çocukların dilleri yetişkinlerden daha iyi öğrendiğine dair bir kanıt yoktur, ancak onlar daha az engellenirler. Genellikle daha rahat ortamlarda olurlar. Anaokulu da bu rahat ortamlardan biridir. Bu rahat ortamda çocukların öğrenmek için çok fazla zamanları vardır.

  1. Birden çok dil bilmek daha yüksek gelir elde etme ile bağlantılı olabilir.

Birçok çalışma, çok dillilik ile kazanç potansiyeli arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Erişilebilir iş havuzu daha geniştir ve diğer ülkelerde pozisyon bulma fırsatları olur ve işverenler bu beceri setine değer verir çünkü güçlü iletişim becerileri ve uluslararası bir zihniyetle ilişkilidir.

  1. Dil öğrenmek dünya görüşlerini genişletiyor.

Her dilin kendine özgü tarzı, deyimleri, kültürel referansları ve mirası vardır. Bu özelliklere maruz kalan çocuklar; temsil ettikleri fikirler, yeni kelime hazinesi ve dil bilgisel varyasyon, kendilerini dünyayı tamamen yeni yollarla anlama araçlarıyla donatıyorlar.

  1. Çoğu insan birden fazla dil konuşur.

Genel olarak değerlendirildiğinde dünyadaki çoğu insan birden çok dile sahiptir. Bunun nedenlerinden bazıları sömürgecilik tarihi ve modern küreselleşme dönemidir.

 

Psikolog NURAY BEGÜM ALTUNBAŞ

MİA ATAŞEHİR – Okul Psikoloğu

Kaynak: 6 reasons why language learning is important for children ‹ GO Blog | EF GO Blog