Covid-19 Salgını’na karşı aldığımız önlemler

Evde Matematik Neden Önemli?

EĞİTİM
1 Şubat 2020
Evde Matematik Neden Önemli?

Sürekli çocuklarımıza her gün kitap okumamız gerektiğini, böylece onların ileride iyi birer okur olacaklarını ve okumayı severek bir hobi olarak benimseyeceklerini duyarız. Çocuğunuzun matematiği anlamasına ve sevmesine yardımcı olacak eğlenceli günlük etkinlikler yapmak da aynı şekilde önemlidir. Burda amaç çok basit bir matematik altyapısı verirken matematiği oyunlar ve eğlenceli aktiviteler ile sevdirmek olmalıdır.

Çocukların matematiksel ve uzaysal kavramları öğrendikleri ilk dönem olan erken matematik dönemi becerileri, kreşten anaokuluna ve ordan ilkokula geçen ve ilkokula devam eden çocuklarda önemli bir başarı göstergesi olarak görülmektedir. Hatta bir araştırmaya göre çocukların matematik ile erken yaşta tanışmaları, daha kolay okuma-yazma öğrenmelerine de yardımcı olmaktadır. Matematiğin çok küçük çocuklar için bile önemli olduğu aşikârdır ve matematik ile alakalı etkinlikler yapmak için asla çok erken değildir.

Matematiği günlük hayatta kullanmanın birçok eğlenceli yolu vardır. Örneğin yemek için masayı hazırlarken çocuğunuzla birlikte tabakları sayabilir, “daha çok”, “daha az”, “uzun”, “kısa” gibi karşılaştırma sözcükleri kullanabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza buzdolabının dikdörtgen ve duvar saatinin yuvarlak olduğunu anlatarak çocuğunuzun şekilleri öğrenmesine de yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzla yaptığınız konuşmalar, onu matematiksel düşünmeye itecek sorular da içerebilir. Çocuğunuza, örneğin “Bu yapbozu nasıl yapabiliriz?” veya “İlk yapmamız gereken şey ne?” gibi sorular yöneltebilirsiniz.

Evinizi matematik dostu bir ev haline getirin

Evinizi matematik dostu bir hale getirin derken çocuğunuzun oturup sayfalarca matematik problemi çözeceği veya matematik formülleri ezberleyip sonra size söylediği bir çalışma köşesi oluşturmaktan bahsetmiyoruz. Ancak evde çocuklarınızın mantık ve sorun çözme becerilerini kullanabileceği, örneğin Legolarla bir şeyler inşa edebileceği, küçük matematik oyunları bulunan fiziksel alanlar olması veya mutfakta malzemelerin ölçümü için kullanılan aletlerle oyun oynaması doğru bir başlangıç olabilir. Aynı zamanda çocuğunuzun anaokulunda veya kreşinde bu tip erken matematik eğitimlerinin verildiğinden emin olmak iyi bir başlangıç olabilir.

Evinizde matematik dostu bir ortam oluşturmak sadece evin içinde bazı alanlar belirlemek değildir, bu ortamı oluşturmak hem fiziksel bir alan belirlemek hem de sizin çocuğunuzla günlük olarak girdiğiniz etkileşimlere de bağlıdır. Evinizi matematik dostu hale getirmek için şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

Evinizin çeşitli yerlerinde çocuklarınızın sorun çözmede kullanabileceği materyalleri hazır bulundurun (örneğin yapbozlar, Legolar, ölçme aletleri, sınıflandırma oyuncakları vs.). Çocuğunuzu aynı zamanda eğitici oyunlar oynamaya teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuzu sorun çözmesi için teşvik etmek adına ona karşılaştığı sorunla ilgili açık uçlu sorular sorun (örneğin “Yaptığın binayı anlat bana bakalım. Neden bu bloku buraya koydun? Binanı nasıl bu kadar uzun yaptın?” gibi sorular sorun).

Siz matematiği sevmiyor olsanız bile çocuğunuzla matematiğin önemi hakkında konuşun. Çocuğunuz sizin matematik hakkında olumsuz konuştuğunuzu duyarsa o da matematiği olumsuz bir şey olarak algılar. Bu yüzden çocuğunuzla konuşurken matematiğin değerinin altını çizin.

Matematiği yaptığınız her şeye dahil edin. Gün içinde matematiği kullanabileceğiniz birçok fırsat elinize geçer. İsterseniz çocuğunuzun bezini değiştirirken sıralama sözcükleri kullanabilir (örneğin “İlk önce ıslak mendillerimizi ve bezimizi alacağız” diyebilirsiniz), atıştırmalıkları sayabilir ve karşılaştırabilir (örneğin “Kaç tane meyve atıştırmalığımız var? Hangimizde daha çok meyve var?” gibi sorular sorabilirsiniz) veya dışarıda oynarken matematiği kullanabilirsiniz (örneğin “Haydi, etrafta 1 dakika boyunca koşmaya çalışalım. Bir dakika ile beş dakika arasındaki fark sence nedir?” gibi sorular sorabilirsiniz).

Çocuklarda erken matematik becerilerinin gelişimini destekleyebilmek için, çocuk olmanın doğal bir getirisi olan sorgulama, keşfetme, oyun oynama ve içinde bulundukları dünya hakkında yeni bilgiler edinme isteklerine karşılık vermemiz gerekmektedir. Bu beceriler kreş, anaokulu, ilkokul ve sonraki dönemlerde çocuğunuzun eleştirisel olarak düşünebilmesine, karşısına çıkan sorunları çözebilmesine ve anladıklarını paylaşabilmesine yardımcı olacaktır.