Covid-19 Salgını’na karşı aldığımız önlemler

Hygge’ı Gerçekleştiriyoruz: Bu Kış Ailenizle Rahat Olmanın 9 Yolu

AKTİVİTELER
6 Kasım 2020
Hygge’ı Gerçekleştiriyoruz: Bu Kış Ailenizle Rahat Olmanın 9 Yolu

 

Kaygan yollar, lapa lapa yağan kar ve  burun akıntısı, yılın en soğuk mevsiminin ayırt edici özellikleridir. Ancak soğuk havalarda (ve pandemide), aynı zamanda yavaşlamak, anın tadını çıkarmak ve sevdiklerimizle kucaklaşmak için mükemmel bir zamandır. Tek kelimeyle, hygge’yi hayatınıza dahil etmek için bir fırsat.

Hygge nedir ?

Hygge, “memnuniyet veya esenlik hissi uyandıran bir rahatlık ve iyi olma hali ” olarak tanımlanmaktadır.”Danimarka kültürünün büyük bir kısmı (insanların altı ay kış yaşadığı yer-hayal edebiliyor musunuz?), hygge, telaşlı programların ve sürekli acele etmenin günü yönettiği Türkiyede kökleşmiş değildir. Almanca’da gemutlichkeit, İsveççe fredagsmys ve Norveççe koselig olarak da adlandırılır. Aile ya da Arkadaşlarla kucaklaşma, rahatlamak ve enerji toplamak için biraz zaman ayırma fikri hepimizin çaba göstermesi gereken bir şeydir.

İşte bu kış sezonunda ailenizle birlikte sıcak ve rahatlamak için bazı fikirler.

Ailenizle birlikte Hygge nasıl oluşturulur?

Telefonunuzu Kaldırın.  Gelen kutunuzu ele geçiren e-postaları etkisiz hale getirmenizden yararlanın, telefonu bırakın ve şimdi çocuğunuzla birlikte odaklanın. Tüm dikkatinizi yirmi dakika soru-cevap için ayırın, ya da hikaye zamanı çocukların sizinle bağını güçlündirmesi için doğru zaman olabilir.

Hikaye zamanını yeniden düzenleyin. Birlikte okumak sadece yatmadan önce bir gelenek olmak zorunda değildir. Akşam yemeğinden sonra veya haftasonu, en rahat pijamalarınızı giyin, bir fincan sıcak çikolata yapın ve çocuğunuzun en sevdiği serideki en son kitabı alın. Evinizde bir şömine veya mum varsa çok daha güzel olur. Bu durum, okuma sevgisini teşvik ederken ekstra sarılma zamanını elde etmenin mükemmel bir yoludur.

Bir Hyggekrog oluşturun. Rahat bir “köşe” olarak da bilinen bu alan, bir kale, okuma köşesi veya özel saklanma yeri olabilir. Sıcak, rahat battaniyeler ekleyin ve tüm ailenizi yeni sessiz alanınıza rahatça sığdırın.

Arkadaşlarınıza ya da ailenize mektup yazın. Kış, özellikle mevcut koşullarda, uzun mesafeli akrabaları görmek için seyahat etmek için ideal bir zaman olmayabilir, ancak bağlı kalmanın ve sevginizi göndermenin başka yolları da vardır. Çocuklarınızın arkadaşlarına ve ailenize göndermek için mektup yazmasına veya çizimler yapmasına izin verin. Postacıdan yürekten bir sürpriz almayı sevecekler ve sadece bir tane geri gönderebilirler. Küçük bir takdir uzun bir yol kat ediyor ve kim bilir ailede gelecekteki bir yazarı keşfedebilirsiniz.

Bir aile oyunu gecesi yapın. Herkes için uygun bir oyun olduğundan emin olun ve bazı aile dostu rekabet için hazır olun. Takımları değiştirin, biraz atıştırmalık alın ve kahkahaların tadını çıkarın.

Çocuğunuzun odasını yenileyin veya dekore edin. İçeride daha fazla vakit geçirdikten sonra, çocuğunuzun alanına odaklanmak ve birlikte tasarımda değişiklikler yapmak için yılın harika bir zamanı. İster “büyük çocuk” odasına geçiyor olun, ister duvarlara kitap rafları ekliyor olun, bu, çocuğunuz için davetkar ve rahat bir alan yaratmak ve oluşturmak için harika bir fırsattır.

Bir çay uzmanı olun. Buharı tüten bir çay kupasında çok fazla mutluluk bulunabilir ve bazı doktorlar bile soğuk algınlığı için bir tedavi olarak “çay ve hygge” reçete eder. Ailenizle birlikte farklı lezzetleri test edin ve bu Basit zevkle kendinizi şımartın.

Neyse ki, Hygge çok fazla çaba veya planlama gerektiren bir şey değil, çünkü zaten yaptığımız şeylerin çoğunda var. Hygge bir zihniyet, bir duygu olarak düşünülebilir. Sıradan zevklerde mutluluğu bulmakta denebilir.  Dünyada ne olursa olsun, hepimiz sevdiğimiz insanlarla küçük, günlük anları yavaşlatarak ve takdir ederek rahatlayabiliriz.