Bir anne 4 yaşındaki kızını bana anlatırken kızının kendisine bir pil reklamını anımsattığını anlattı. Kızım aynı o oyuncak tavşan gibi ve sadece devam ediyor diye anlatmıştı. Ona bir süre ayak uydurmaya çalıştımış fakat çok kısa sürede ona ayak uyduramayacağını anlamış.
Bu hikaye size tanıdık geliyor mu? O zaman çocuğunuzun yüksek enerjisinin tamamen normal olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir. St. Louis Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk doktoru Ken Haller, “4 yaşında bir çocuk vücudunun üzerinde kontrol sahibi olmuştur” diyor. “Bu ona bir bağımsızlık hissi veriyor ve doğal olarak daha aktif davranışlara yol açıyor.”
Kısa bir zaman diliminde, 4- 5 yaşına gelen çocuklar dans etme, dönme, mobilyalara tırmanma, basamaklardan atlamaya başlar. Düşecek gibi olsa bile muhtemelen ayağa kalkar ve dengesini kaybetmeden üst üste birkaç kez atlayabilir. Çocuklar bu yaşa gelince onları artık sallamanıza veya itmenize gerek kalmayacak çünkü artık vücutlarını etkin bir şekilde kontrol edebiliyor olacaklardır. Buna ek olarak, her yeni girişim onun güvenini geliştirmekte ve yeni yeteneklerini test etme ve genişletme isteğini arttıracaktır.
Hareketin Yönetimi
Yüksek enerjili bir çocuğa ayak uydurmak yorucu olabilir. Ama onu içeri kapamak asla bu sorunu çözmez. . Onun yerine, onun ruhunu yeniden yönlendirmek için olumlu yollar bulun ve onu daha da hareketlendirecekler şeyleri ortadan kaldırın.
İşte size bazı stratejiler
Onu bir sporda başlatın. Bu bir futbol ligine katılmak ya da jimnastik, dans, karate veya yüzme dersine başlamak için harika bir yaştır. Bu aktivitelerden herhangi biri çocuğunuzun koordinasyonunu ve odaklanma yeteneğini geliştirebilir. İstediği programı seçmesine izin verin, ama aşırı yapılandırılmamış olduğundan emin olun: Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), anaokulu sınıflarında en az 30 dakika serbest oyun oynamalarını ve 30 dakikadan fazla direk eğitim almamalarını tavsiye eder.
Yeni bir bisiklet alın. Elbette, çocuğunuz üç yaşındayken üç tekerlekli bisikletini sevdi ve onunla birlikte büyümüş olabilir. Ona eğitim tekerlekleri olan iki tekerlekli bir bisiklet alabilirsiniz. Aynı şekilde, bir hula hoop, frizbi, genç tenis raketi, ve çeşitli boyutlarda topları deneyebilirsiniz. Çocuğunuza kendi müzik setini de almak isteyebilirsiniz, böylece istediği zaman müziği tercih edebilir.
Anaokuluna başlatın. Çocuklar bir süre sonra evlerinde sıkılmaya başlarlar. Anaokuluna başlamaları onlara kendi yaşıtlarıyla zaman geçirme şansı verirken enerjilerini harcama fırsatı verir. Göndereceğiniz anaokulunun iyi bir spor programı olması bu süreci oldukça kolaylaştıracaktır.
Televizyonu kapatın. Televizyon, yüksek enerjili çocuğunuzu rahatlatır mı? Tam tersi. Aksiyon-macera çizgi filmleri ve oyun sistemleri, okul öncesi çocuğunuzun oturmasını daha da zorlaştırarak, onu aşırı derecede şişirebilir. Uzmanlar TV, video oyunları ve bilgisayar kullanımı dahil olmak üzere günde iki saat toplam ekran süresinin geçmesini ve yatmadan önce üçünün hepsinden kaçınılmasını öneriyor.
Diyetinize dikkat edin. Şeker alımı tek başına aşırı aktiviteye neden olmaz, ancak çalışmalar, aç karnına şeker ve şekerli içeceklerin bir çocukları hareketlendirebildiğini öne sürmektedir. Kafein, kola ve diğer gazlı içecekler, buzlu çay ve çikolatadaki uyarıcıları kesmek de önemlidir. Çocuğunuz kimyasallardan daha fazla yararlanmadan yeterli doğal enerjiye sahiptir.
İyi davranışları ödüllendirin. Çocuk doktoru olan Rebecca Unger, “Limitler bu yaşlarda özellikle önemlidir” diyor. Çocuğunuz süpermarkette koşmaya eğilimliyse, onunla bir anlaşma yapın: Eğer alışveriş listenizde ürün bulmanıza yardımcı olursa, onu daha sonra parka götüreceğinizi söyleyin. Fakat verdiğiniz sözleri tutmanız çok önemlidir.
Oyuncakları sık sık değiştirin. Çocuklarınızın oyuncaklarının bir kısmını dolapta saklayıp oynadıklarından yorulduğunda saklı olanları çıkartabilirsiniz.Bu oyun eski oyuncakların yeniden yeni görünmesini sağlar. Çocuğunuza daha da fazla çeşitlilik vermek isterseniz komşularla bir oyuncak değişimi kulübü kurabilirsiniz.
MİA Anaokulları

Arkadaşlarınızla paylaşın!